Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych w Rynku Podgórskim

To magiczne miejsce na mapie Krakowa. Rynek Podgórski od zawsze czaruje swym urokiem, a odziany w świąteczne szaty staje się zupełnie zjawiskowy. W pierwszy grudniowy weekend odbędzie się tam kolejna edycja Świątecznych Targów Rzeczy Wyjątkowych.

Na jeden weekend Rynek Podgórski ponownie zapełni ponad 80 stoisk, głównie lokalnych artystów, rzemieślników i drobnych wytwórców. Wszyscy będą oferować piękne i wyjątkowe, prawdziwe małe dzieła sztuki. Od ceramiki, świec, przez biżuterię, ozdoby świąteczne i wiele więcej.

 – Nasi wystawcy mają niepowtarzalną okazję zaprezentować swoje wyroby tak szerokiej publiczności, a goście, którzy odwiedzą Rynek Podgórski mogą nabyć prezenty, oczywiście tylko te wyjątkowe. Każdy z wystawców chętnie opowie o swoim rękodziele, a niektórzy nawet zaprezentują na żywo swoje umiejętności – zachęca  Stowarzyszenia PODGORZE.PL, organizatorów targów. 

Rynek Podgórski w czasach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza był centrum handlu rzemieślniczego, gdzie okoliczni artyści, twórcy i rękodzielnicy sprzedawali swoje towary mieszkańcom miasta. Idea przywrócenia rynkowi roli tętniącego życiem placu targowego narodziła się w szeregach członków Stowarzyszenia PODGORZE.PL, co zaowocowało zorganizowaniem pierwszych Podgórskich Targów Rzeczy Wyjątkowych.

Targi odbywają się na terenie Podgórza już po raz piętnasty, a od 2015 roku organizowane są w okresie przed świętami Bożego Narodzenia. Co roku targi oferują mieszkańcom dzielnicy, krakowianom oraz turystom możliwość zakupienia unikatowych prezentów, dekoracji świątecznych, dań na ciepło i tradycyjnych przysmaków.

Celem wydarzenia jest nie tylko promocja lokalnych rękodzielników, ale przede wszystkim integracja społeczności lokalnej. Dlatego kramom towarzyszą aktywności, animacje, warsztaty i występy przygotowane przez Centrum Kultury Podgórza i partnerów wydarzenia.

Nie zabraknie też stoiska Stowarzyszenia PODGORZE.PL, gdzie będzie można kupić wyjątkowe podgórskie upominki, takie jak skarpety, kubki, przewodniki i pocztówki, a także dowiedzieć się o działaniach stowarzyszenia.

Największą ozdobą i atrakcją, podobnie jak w poprzednich latach będzie ponad stuletnia wiktoriańska karuzela, która zawsze cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Zrekonstruowana z przypadkowo odnalezionych elementów jest niczym magiczny wehikuł, który zabiera w podróż w czasie, której trudno się oprzeć. Tak jak kiedyś wędrowała po jarmarkach Austro-Węgier, dziś nadal zachwyca.

Ponad stuletnia wiktoriańska karuzela już niedługo zawita na Rynek Podgórski

Targi to nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów, ale także okazja do spotkania i wspólnego biesiadowania przy aromatycznej kawie, grzanym winie czy ciepłych daniach. Jak co roku strefa gastronomiczna będzie zróżnicowana.

Podczas targów zawsze przygotowujemy szereg wydarzeń towarzyszących: warsztaty dla dzieci i dorosłych, spacery z przewodnikami, a także koncert, w tym roku będzie to występ wybitnego jazzmana Joachima Mencla, któremu towarzyszyć będzie Kasia Bogusz.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie