Światowy Dzień Tygrysa: poznajcie podopiecznych krakowskiego ZOO [wideo]

Tygrys / fot. ZOO Kraków Facebook

29 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Tygrysa. Z tej okazji krakowskie ZOO postanowiło przedstawić pasiastych mieszkańców ogrodu zoologicznego, a także opowiedzieć o ochronie tego zagrożonego gatunku. Instytucja opublikowała filmik, w którym można zobaczyć tygrysią rodzinę. 

W krakowskim ZOO zobaczyć można tygrysy amurskie, zwane także syberyjskimi. Jest to największy podgatunek tygrysa. Niestety, zwierzęta są ofiarami mody na medycynę chińską, wedle której koty mają mieć niezwykłe lecznice właściwości. Z tygrysów robi się lekarstwa, plastry, kosmetyki czy amulety… Zwierzaki giną przez nielegalne kłusownictwo oraz wycinkę lasów. W warunkach naturalnych występują jedynie 562 osobniki!

Z wakacji przywiózł głowę krokodyla, inni chcieli przemycić lwa! Tylko dla czytelników o mocnych nerwach! [drastyczne zdjęcia]

Tygrysy są największymi kocimi drapieżnikami. Mogą żyć nawet 30 lat i ważyć 300 kg! Żywią się głównie dużymi ssakami jak dziki czy jelenie, jednak polują także na bydło. Tygrysy amurskie mają jaśniejsze futro i pręgi niż pozostałe gatunki. 

W krakowskim ZOO mieszkają trzy tygrysy amurskie: tata Yurij, mama Daria i synek Diego. Najmłodszy osobnik ma już 1,5 roku i wkrótce przerośnie matkę. Wybieg na zmianę zajmuje Yurij z Darią i Diego. Jeżeli chcecie zobaczyć całą rodzinę to przyjdźcie do ZOO w godz. 13.00-14.30, kiedy tygrysy wymieniają się wybiegiem.

Międzynarodowy Dzień Tygrysa

Dziś – 29 lipca obchodzimy Światowy Dzień Tygrysa. Ma przypominać, że populacja tygrysów coraz bardziej się zmniejsza. Trzy gatunki już wyginęły – balijski, jawajski i kaspijski. To samo grozi pozostałym. Obecnie największym zagrożeniem dla dziko żyjących tygrysów jest kłusownictwo. Podobnie jak kość słoniowa czy róg nosorożca części ciała tygrysa są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej.Tygrys to największy koci drapieżnik. Żyje do 30 lat i może ważyć ponad 300 kg!W Krakowskim ZOO możecie podziwiać trzy tygrysy amurskie: pięknego samca Yuriego oraz samicę Darię i ich syna Diego. Diego ma już 1,5 roku i wzrostem dorównuje już mamie. Na wybieg wychodzą na zmianę: Yurij oraz Daria z Diego. Zobaczcie jakie są piękne 🙂

Opublikowany przez ZOO Kraków Środa, 29 lipca 2020

 

Zobacz także