Święta bez kiełbasy wiejskiej? Stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu

Główny Inspektorat Sanitarny od wczoraj informuję o wycofywaniu z obrotu kiełbasy wiejskiej. Chodzi o kiełbasę wyprodukowaną przez  Zakłady Mięsne CHABURA. Producent poinformował odbiorców i rozpoczął proces wycofywania  produktu ze sprzedaży.

W próbkach kiełbasy wiejskiej pieczonej wyprodukowanej przez Zakłady Mięsne CHABURA, badania laboratoryjne wykazały przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu benzo(a)pirenu oraz sumy 4 wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – czytamy w ostrzeżeniu publicznym dotyczącym żywności, które znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. GIS informuje , iż benzo(a)pirenu wykryto w partii towaru o numerze  406922 i dacie minimalnej trwałości 20.04.2022 .

Poniżej znajduje się zdjęcie opakowania kiełbasy oraz szczegółowe informacje na temat wycofanej ze sklepów partii.

Szczegóły dotyczące produktu:

Produkt – Kiełbasa wiejska pieczona
Numer partii: 406922
Data minimalnej trwałości: 20.04.2022
Producent – Zakład Mięsny CHABURA Sp. z o.o. Sp. K., Rylowa 2, 32-820 Szczurowa, weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 12020204

fot. gov.pl

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) to grupa związków, spośród których wiele jest podejrzewanych lub ma udowodnione działanie rakotwórcze. W żywności powstają na skutek jest obróbki termicznej tj. podczas smażenia, pieczenia, grillowania czy wędzenia. Ich obecność może być także wynikiem zanieczyszczenia środowiska. Jednym z najbardziej szkodliwych i niebezpiecznych WWA jest benzo(a)piren.

 

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie