Świetna wiadomość dla krakowskich medyków. Za darmo mogą wykonać ważne badania

Musisz przeczytać

Dziś w południe w Krakowie rozpoczyna w się akcja BADAMY-WSPIERAMY, czyli bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków! Próbki pobierane będą w mobilnym punkcie pobrań zlokalizowanym przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od al. Pokoju). Testy sfinansowane będą przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz partnerów projektu.  

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostyków laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych.

– Pracownicy służby zdrowia odgrywają na całym świecie kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa. Jednocześnie medycy stanowią grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. W Polsce problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie, począwszy od Warszawy, Łodzi i Poznania, a teraz Krakowa, programu bezpłatnych testów dla wybranych grup medyków. Dzięki temu możliwie jest przeprowadzanie wśród personelu medycznego większej liczby testów na obecność SARS-CoV-2. – powiedział prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Badania w Krakowie wykonywane będę sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Pobranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, który znajdować się będzie przy TAURON Arenie Kraków (wjazd od strony al. Pokoju).  

– Doceniamy każdą inicjatywę, która powoduje, że pracownicy służby zdrowia mający kontakt z zakażonymi osobami mogą poczuć się bezpiecznie, dlatego postanowiliśmy włączyć się w akcję i udostępnić teren, na którym stanie namiot – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

Na potrzeby akcji Arena Kraków S.A. udostępniła parking TAURON Areny Kraków.

Medycy będą mogli wykonać badania od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-16:00, okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę – powiedział dr Tomasz Anyszek, Pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyka.

Badania we wszystkich punktach pobrań finansowane są bezpośrednio przez Grupę DIAGNOSTYKA oraz PARTNERÓW MEDYKÓW – firmy, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Jednocześnie organizatorzy zapraszają do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Projekt BADAMY-WSPIERAMY mogą wspomóc również osoby indywidualne poprzez platformę siepomaga.pl  Dzięki temu możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w kolejnych miastach, w tym Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Aby poznać zasady wsparcia programu darmowych testów dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorami programu:

Jakubem Strzelczykiem: +48 519 469 026,

Grzegorzem Polusem: +48 663 680 128

lub wysyłając e-mail na adres: badamy@diag.pl.

DIAGNOSTYKA informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności testów mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań. Codziennie w każdym Mobilnym Punkcie Pobrań może być pobranych nie więcej niż 120 próbek. 

Zakupy testów, można dokonać poprzez strony internetowe www.diagnostyka.pl oraz www.zdrowegeny.pl.

jk

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca