Świetny sposób na piratów drogowych. To banalnie proste [WIDEO]

Co Wy na to, aby takie urządzenia zainstalować na krakowskich ulicach? Radny Łukasz Wantuch zaproponował, aby postawić na „ruchome ograniczniki prędkości”.

Co to za urządzenie? Radny tłumaczy. – W jezdni ukryty jest próg zwalniający. Przed nim znajduje się radar mierzący prędkość samochodu. Jeżeli jest ona prawidłowa, próg pozostaje ukryty, samochód jedzie wtedy po prostej jezdni. W razie przekroczenia prędkości próg opada w dół, co zmusza kierowcę do obniżenia prędkości. Jest to pomysł szeroko stosowany w Szwecji i być może u nas też miałby zastosowanie – opisuje Wantuch.

Schemat działania takiego urządzenia można zaobserwować na tym filmiku:

 

Wantuch złożył we wtorek w tej sprawie interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego. – W razie sukcesu tego programu moim zdaniem należałoby rozszerzyć go na inne ulicy w Krakowie. Jest to szczególnie ważne w kontekście planowanego wprowadzenia ograniczenia prędkości na Alejach do 50 km/h – argumentuje.

Pomysł wydaje się genialny, pytanie brzmi, jak wygląda utrzymanie tego typu urządzeń. Czy zimą nie zapchają się natychmiast śniegiem, piachem i solą? Czy opadająca zapadnia będzie wystarczającym ostrzeżeniem dla piratów drogowych, że warto zwolnić?

Dla rozluźnienia proponujemy filmik z Rosji, który pokazuje, że nawet tradycyjny próg nie jest w stanie zmusić tamtejszych kierowców do zdjęcia pedału z gazu:

https://youtu.be/RbmT39gTJCw

(wm)

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie