Święto fanów komiksów. Małopolski Festiwal Komiksu coraz bliżej

Przed nami prawdziwe święto miłośników komiksu. W dniach 1-2 kwietnia odbędzie się w Krakowie  Małopolski Festiwal Komiksu. Na najmłodszych czekają warsztaty komiksowe, spotkania z autorami popularnych serii oraz gra miejska. Starsi będą mogli brać udział w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach z twórcami z Polski i zagranicy. Dodatkowo podczas festiwalu odbędzie się wystawa oryginalnych prac polskich autorów, które będzie można kupić w okazyjnych cenach.

Małopolski Festiwal Komiksu to impreza zarówno dla osób, które od lat interesują się komiksem, jak również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym medium. Na każdego, kto będzie chciał uzupełnić komiksową kolekcję będzie czekała giełda z mnóstwem tytułów do wyboru – zarówno jeśli chodzi o pozycje archiwalne, trudno dostępne, jak i najnowsze premiery. Podczas festiwalu odbędzie się również wystawa oryginalnych prac polskich autorów, które będzie można zakupić w okazyjnych cenach.

Festiwal Komiksu pierwszy raz odbył się dwanaście lat temu. Tegoroczna edycja odbędzie się  w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie w szerszej formule, a także pod nową nazwą, bardziej adekwatną do regionalnego charakteru biblioteki. Organizatorzy za główny cel stawiają sobie to, by nie zawieść użytkowników biblioteki – corocznych festiwalowych bywalców.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania z popularnymi autorami, panele dyskusyjne, warsztaty komiksowe oraz gra miejska. Wszystkie te atrakcje skierowane będą zarówno do dorosłych, jak i najmłodszych czytelników.  Specjalnie na zaproszenie orgnizatorów, pierwszy raz Kraków przyjadą  Aimée de Jongh oraz Typex „Poza tym na festiwalu pojawi się dużo polskich autorów. Wśród nich będą m.in. Przemysław Truściński, Sławomir Kiełbus, Piotr Nowacki, Magdalena Kania, Wojciech Stefaniec, Piotr Bednarczyk i inni – zapowiadają organizatorzy.

Lista gości jest znacznie dłuższa: Rafała Szłapę, Huberta Ronka, Martę Falkowską czy Macieja Kura – Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawę pod tytułem „Kup ten Art”, która będzie zbierała oryginalne prace polskich artystów komiksowych. Ich dzieła można będzie kupić bezpośrednio na festiwalu, a ceny będą podane bezpośrednio na wystawie. Kuratorem wystawy jest Nikodem Cabała, co daje gwarancję doboru świetnych prac – zachęcają organizatorzy. 

Pierwszy dzień Festiwalu tradycyjnie zakończy się bezkrwawą bitwą komiksową, a przez cały weekend miłośnicy komiksów będą mogli zaopatrzyć się w zeszyty i albumy na komiksowej giełdzie. Organizatorzy zaplanowali też strefę autografów oraz spacer komiksowy po Krakowie.

Pełnego programu jeszcze nie ma, ale jak zdradzaj organizatorzy, festiwal rozpocznie się w sobotę 1 kwietnia o 9.00,  a zakończy w niedzielę o 15:30. Tydzień wcześniej (24-26.03) w Pałacu Potockich będzie miał miejsce 12. Krakowski Festiwal Komiksu.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie