Święto UJ. 659. rocznica założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego

Już za kilka dni – 12 maja, przypada 659. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień ten obchodzony jest przez społeczność akademicką jako Święto UJ.

Dzień 12 maja jest dla profesorów, studentów i pracowników UJ pełen poczucia radości i dumy z ponad sześciu wieków istnienia uczelni bowiem 12 maja 1364 roku, Król Kazimierz Wielki założył Akademią Krakowską i powołał Studium Generale, które z początku obejmowało trzy fakultety: prawo, medycynę i filozofię

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Wawelskiej, w której na grobach fundatorów naszej uczelni – Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły – złożone zostaną wieńce i kwiaty. Następnie o godz. 11.00 w auli Collegium Novum rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu UJ, podczas którego nastąpi odnowienie po pięćdziesięciu latach doktoratu profesora Andrzeja Zolla – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nauki prawa karnego w Polsce, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Profesora Honorowego UJ. 

W tym samym dniu o godz. 18:00 w Ogrodzie Botanicznym UJ przy ul. Mikołaja Kopernika 27 odbędzie się odsłonięcie linii południka krakowskiego. Południk krakowski to jeden z najstarszych na świecie południków zerowych, fundamentalnych i bazowych, znany od końca XIV wieku, po raz pierwszy zastosowany w 1379 r. przez nadwornego medyka i astrologa króla Władysława Jagiełły, Hermana z Przeworska.

Od godz. 19:00 w Ogrodzie Botanicznym rozpocznie się plenerowy koncert z okazji święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród wykonawców zagoszczą: Katarzyna Zielińska, Marta Bizoń, Katarzyna Jamróz, Andrzej Róg, Renata Świerczyńska, Kamila Klimczak, którzy zaprezentują twórczość legendy muzyki klezmerskiej – Leopolda Kozłowskiego. Koncert poprowadzi Anna Dymna.

Natomiast dzień wcześniej (czwartek 11 maja) o godz. 12:00 odbędzie otwarcie wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej „Mikołaj Kopernik – odnowiciel astronomii”, podczas której będzie można obejrzeć najważniejsze kopernikana znajdujące się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, m.in. przechowywany na co dzień w skarbcu rękopis dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, jego pierwsze, drugie i trzecie wydanie, metrykę Akademii Krakowskiej z wpisem Mikołaja Kopernika na listę studentów.

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie