Święto Wojska Polskiego w Krakowie [program, pikniki]

Msza święta w katedrze wawelskiej, złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego i uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki – to najważniejsze punkty krakowskich obchodów Święta Wojska Polskiego. Dla miłośników wojskowości przygotowano pikniki w ogrodach Muzeum Archeologicznego, a także w Tomaszkowicach w gminie Biskupice.

15 sierpnia obchodzimy 101. rocznicę cudu nad Wisłą. Jest to również Święto Wojska Polskiego. Główne uroczystości rozpoczną się od mszy świętej, która o godzinie 10.00 zostanie odprawiona w katedrze wawelskiej. Jeszcze przed mszą, o godzinie 9:30, wicewojewoda małopolski Józef Leśniak złoży kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Garncarskiej. O godzinie 11.30 nastąpi złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego, zaś o godzinie 12.00 odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki: podniesienie flagi państwowej na maszt, hymn państwowy, apel pamięci, przemówienia oraz złożenie wieńców.

Po części oficjalnej w ogrodach Muzeum Archeologicznego odbędzie się piknik. Wojsko Polskie przygotuje swoje stoiska promocyjne. Żołnierze opowiedzą o służbie wojskowej, zaprezentują broń oraz elementy wyposażenia. Nie zabraknie także prawdziwej wojskowej grochówki. IPN – Oddział w Krakowie przygotuje mobilny punkt edukacyjny, prezentację m.in. wystawy „Będzie wielka albo nie będzie jej wcale”, gry i quizy związane ze Świętem Wojska Polskiego i Bitwą Warszawską oraz akcją rozbicia więzienia św. Michała, a także prezentację umundurowania i uzbrojenia formacji wojskowych z lat 1918-1920. Będzie można również zobaczyć rekonstrukcję historyczną Podhalańskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Błyskawica” im. Józefa Kurasia „Ognia” pt. „Ogniowe rozbicie więzienia św. Michała”.

Wojskowy piknik organizowany jest w niedzielę także w Tomaszkowicach w gminie Biskupice, w powiecie wielickim. Już od godz. 11.00 w Parku Kultury i Wypoczynku, Tomaszkowice 455, na wszystkich uczestników będzie czekać wiele atrakcji a w tym: pokaz sprzętu i wyszkolenia żołnierz; akcja „Zostań Żołnierzem RP”; kuchnia żołnierska; gry i zabawy dla dzieci.

W całej Polsce zostanie zorganizowanych 30 pikników wojskowych. – W tym roku obchody będą odbywały się pod hasłem „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Ministerstwo Obrony Narodowej poprzez festyny stara się przedstawić profesjonalizm żołnierzy Wojska Polskiego. Stara się także, aby zachęcić wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad swoja przyszłością, by wstępowali do Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie