Święty Mikołaj przyniósł prezent na budowę tramwaju do Górki Narodowej. Za 38 milionów złotych

Krakowski magistrat dostał miły prezent. I to nie byle jaki a wart 38 milionów złotych. Na taka bowiem kwotę opiewa dofinansowanie przyznanie przez rząd. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej w ramach środków na przygotowanie III Igrzysk Europejskich w Krakowie

Pieniądze, które otrzyma Kraków na budowę linii tramwajowej na Górkę Narodowa bardzo się przydadzą. Nie tak dawno pisaliśmy o rosnących kosztach inwestycji. Ostateczny koszt budowy nie jest jeszcze znany, ale może wynieść nawet 100 milionów złotych więcej. 

Do tego trzeba doliczyć koszt oczyszczenia ziemi pod przyszłą pętlę tramwajową na Górce Narodowej. To dodatkowe 48 milionów złotych.  Za taką kwotę  zanieczyszczenia zostaną poddane tzw. remediacji czyli zostaną oczyszczone na miejscu. 

48 milionów złotych na usunięcie zanieczyszczeń z Górki Narodowej

Przyznane właśnie środki igrzyskowe przeznaczone zostaną m.in. na przebudowę podstacji trakcyjnej „Prądnicka”, wraz z wyposażeniem elektroenergetycznym oraz realizacja kabli zasilających i powrotnych sieci trakcyjnej.  Pieniądze na przygotowanie igrzysk zasilą także część drogową inwestycji. Dofinansowana zostanie budowa kilku odcinków ulic, m.in. od Fieldorfa-Nila do Opolskiej, od Opolskiej do Pachońskiego, nowy odcinek ul. Pachońskiego czy łącznik ul. Słomczyńskiego i Kuźnicy Kołłątajowskiej. Środki z tego przedsięwzięcia zasila też budowę tunelu drogowego wzdłuż ul. Opolskiej.

Zgodnie z podpisanym  aneksem do umowy dotacyjnej z Gminą Miejską Kraków, w tym roku na dofinansowanie budowy linii do Górki Narodowej zostanie przeznaczone 35,4 mln zł, a w 2023 roku – 2,68 mln zł

 – Łącznie, budowa linii tramwajowej uzyska rządowe dofinansowanie w ramach przygotować do III Igrzysk Europejskich w wysokości 38 mln zł. Dzięki temu wartość środków zewnętrznych na to zadanie wraz z dotacją unijną w wysokości ok. 184 mln zł wyniesie ogółem 222 mln zł – informuje urząd miasta.

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie