W swoim rodzinnym mieście zamknął 120 kilometrów ulic dla samochodów. Teraz bierze się z Kraków

Co dalej z ulicą Krupniczą? W przyszłym tygodniu do Krakowa przyjeżdża Gil Penalosa. Kolumbijczyk jest mistrzem w planowaniu przyjaznych miast. Teraz podpowie, jak odmienić ulicę Krupniczą i Kraków w ogóle.

Gil Penalosa to Kolumbijczyk. To światowej sławy ekspert od planowania przyjaznych miast. Założyciel organizacji non-profit „8-80 Cities”, której celem jest pomoc samorządowcom, władzom miast i przedsiębiorcom w tworzeniu miast zaprojektowanych dla osób w wieku od 8 do 80 lat.

Swoje idee zaczął wcielać w Bogocie. To dzięki niemu każdej niedzieli ponad 121 kilometrów ulic jest zamykanych dla ruchu samochodowego i zamieniają się w wielkie deptaki. Mieszkańcy mogą swobodnie po nich spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub na rowerze, ćwiczyć i tańczyć.

Krakowianie tańczyć na ulicy nie lubią, ale coraz więcej osób chce, by miast było przyjazne dla pieszych. Aby zrozumieć te zmiany warto przyjść w najbliższy wtorek 14 listopada do klubu Zet Pe Te przy ul. Dolnych Młynów. Odbędzie się tam debata w której weźmie udział Gil Penalosa, pojawi się również Łukasz Franek, wicedyrektor ZIKiT.

Penalosa przyjeżdża do Krakowa, by wziąć udział w konferencji Open Eyes Economy Summit. Dał się namówić, by zabrać głos w sprawie Krupniczej.

TUTAJ można znaleźć szczegóły dotyczące wtorkowego spotkania.

(wm)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie