Symbol ery koronawirusa. Mitoraj w maseczce

Mitoraj z maseczką (fot. Artur Surówka)

Ten widok mówi wszystko. Na rzeźbę „Eros bendato” autorstwa Igora Mitoraja została dziś założona maseczka, która jest symbolem walki z koronawirusem.

Rzeźba Mitoraja od początku wywoływała wiele kontrowersji, ale dziś należy już do jednego z symboli Krakowa. Turyści chętnie robią sobie przy niej pamiątkowe fotki.

Dzisiaj wielka głowa wygląda inaczej niż zazwyczaj. Na Rynku Głównym odbył się mini happening. Mała grupa aktywistów nałożyła na pomnik wielką maseczkę higieniczną. Akcja ma na celu promowanie korzystania z osłony twarzy i nosa podczas przebywania w przestrzeni publicznej.

Zdjęcie rzeźby przysłał nam Artur Surówka. – Razem z kilkoma aktywistami miejskimi zorganizowaliśmy akcję umieszczenia maseczki na słynnej głowie Mitoraja na Rynku Głównym. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Krakowian i Polaków do noszenia maseczek poza domem czy w komunikacji miejskiej. Obecne zalecenia WHO nie wprowadzają takiego obowiązku dla osób zdrowych, ale widać na przykładzie Włoch czy Hiszpanii, że to błędna strategia – mówi pan Artur.

  • W Chinach wszyscy nosili maseczki i zastopowali epidemię. Dlatego apelujemy o pozostanie w domu a jeśli musicie wychodzić, to tylko w maseczce. Przecież wirus nie zawsze daje objawy i możemy nieświadomie zarażać innych. Dodam, że akcję przeprowadziły 4 osoby, które miały założone maseczki i nie było żadnego zagrożenia epidemiologicznego. Po całym wydarzeniu usunęliśmy zakrycie na prośbę służb porządkowych – dodaje Surówka.

Widok rzeźby z maseczką na opustoszałym Rynku robi duże wrażenie. Tak zapamiętamy Kraków w czasie walki z zarazą.

ml

Zobacz także