Symbol wsi czy LGBT i diabła?! Awantura o mural w Pcimiu

Mural w Pcimiu / fot. Facebook Regio-mural Kliszczacy

Dzieci i młodzież z gminy Pcim namalowały dwa murale, a w tym m.in. kolorowego koguta. Zwierze jest symbolem wsi, nawiązującym do tradycji regionu. Jednak według proboszcza pobliskiej parafii malunek został wykonany przez fundację „popierającą LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość”. Organizatorzy inicjatywy nie kryją oburzenia. 

W Stróży i Pcimiu powstały dwa kolorowe murale, będące inicjatywą Regio-mural Kliszczacy. Akcja była pomysłem trójki rodziców, a ideę wsparło Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Talent”. Dzięki warsztatom dzieci i młodzież poznały historię oraz tradycję regionu, a także mogły w ciekawy sposób spędzać czas, rozwijając umiejętności plastyczne i kreatywność. 

Zupełnie inne zdanie ma, jednak proboszcz Parafii św. Mikołaja w Pcimiu, ks. dr. Lucjan Pezda. Według duchownego „projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość”. Na dodatek ksiądz miał przestrzegać rodziców podczas kazania, by dzieci nie brały udziału w warsztatach. 

Zaniepokojeni twórcy inicjatywy 10 sierpnia udali się na rozmowę do ks. Pezda. Pokazali mu Słownik Symboli Kopalińskiego, wedle którego kogut „jest symbolem słońca, światła, świtu, czujności, Sędziego Świata, Chrystusa, zmartwychwstania, czasu, św. Piotra, zdrady, pokuty (…)” oraz „mimo że kogut jest związany z ogniem, pianie jego ma w wierzeniach ludu uśmierzać pożary. Lampy w kształcie koguta symbolizowały Chrystusa: wizerunki koguta na grobowcach – zmartwychwstanie”. 

Okazało się, że proboszcz nie zapoznał się z informacjami o projekcie oraz nie odpowiedział, dlaczego nie postanowił zweryfikować informacji u członków stowarzyszenia. Twórcy projektu poprosili o sprostowanie opinii. 

Oświadczenie w związku wypowiedziami Proboszcza Parafii św. Mikołaja w Pcimiu – ks. dr. Lucjana Pezdy na temat projektu…

Opublikowany przez Regio-mural Kliszczacy Niedziela, 11 sierpnia 2019

Mimo to duchowny nadal podczas kazań mówi „kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej” czy „niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci następnym razem”. Twórcy nie kryją oburzenia. 

– Dziwimy się, iż osoba, która ma taki autorytet i jest wysoko wykształcona, nie dokonała podstawowej weryfikacji faktów, nie zapoznała się z dostępnymi informacjami, filmami dotyczącymi projektu oraz nimi manipuluje – jedynie dla własnych celów – możemy przeczytać na Facebooku Regio-mural Kliszczacy. 

js

Zobacz także