Szczepionka przeciw wściekliźnie spadnie z nieba. Nie dotykaj jej. Nie puszczaj wolno psów i kotów

flickr.com

Od 18 maja do 7 czerwca na terenie Małopolski zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęty zawierające szczepionkę zostaną zrzucone z samolotów i będą ręcznie wykładane w lasach i na terenach przyległych do lasów.

Akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie prowadzona jest od wielu lat. Szczepionka w formie przynęt będzie zrucana z samolotów między 18 maja a 7 czerwca. Przynęty będą też ręcznie rozrzucane w lasach.

Przynęty mają kształt walca. W środku umieszczony jest plastikowy pojemnik zawierający płynną szczepionkę. Po przegryzieniu przez lisa przynęty szczepionka wytwarza u niego odporność przeciw wściekliźnie. Nie wolno dotykać i nie podnosić przynęt, bo lisy ich już nie wezmą do pyska.

Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. Ale przypadkowy kontakt człowieka z kapsułą zawierającą wirus szczepionkowy wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza. W przypadku kontaktów zwierząt domowych z przynętami należy skontaktować się z lekarzem weterynarii

Dlatego w okresie wykonywania szczepień zaleca się:
– Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
– Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji.
– Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej.

Zobacz także