Szkoła bez matmy i kartkówek? To możliwe w Teatrze Nowym Proxima!

fot. screen z Youtube

Skończyły się wakacje i uczniowie wrócili do szkół. Pewnie każdy z nich marzy o braku znienawidzonej matematyki, kartkówek i złych ocen. Czy taka szkoła istnieje? Oczywiście, bo od 8 września w Teatrze Nowym Proxima rusza „Akademia Pana Kleksa”! Zabierzcie swoje pociechy do szkoły marzeń!

Teatr Nowy Proxima istnieje od ponad 10 lat, ale dopiero teraz artyści zdecydowali się stworzyć spektakl dla młodego widza. Pierwszym przedstawieniem dla najmłodszych będzie „Akademia Pana Kleksa” na podstawie książki Jana Brzechwy.

Dzieło opowiada o przygodach Adasia Niezgódki, który pewnego dnia od szpaka Mateusza otrzymał zaproszenie do tytułowej akademii. Szkoła należy do Pana Kleksa i mogą do niej uczęszczać tylko chłopcy, których imię rozpoczyna się na literę „A”. Dzieci zamiast matematyki uczą się kleksografii oraz rozwijania wyobraźni.

– „Akademia pana Kleksa” według Jana Brzechwy to opowieść o totalnej wolności i o tym, że szkoła może być piękna i otwarta. Jest to spektakl także o swego rodzaju anarchii, skierowany dla młodego widza – opowiada Piotr Sieklucki, reżyser.

Nie jest to zwykła akademia i tak samo spektakl będzie niezwykły. Cały budynek teatru zamieni się w Akademię Pana Kleksa. Na parterze odbywać się będą lekcje, na pierwszym piętrze są sypialnie i jadalnia, a na drugim piętrze mieszka Pan Kleks z Mateuszem. Z kolei na trzecim piętrze obędzie się spektakl. Dzieci będą czynnie brać w nim udział i wcielą się w uczniów akademii.

– Ta rola to wyzwanie po tak wielkiej i wspaniałej kreacji, jaką zrobił w filmowej wersji Piotr Fronczewski- stwierdził Tomasz Schimscheiner, który wcieli się w rolę Pana Kleksa.

Oprócz Schimscheinera na scenie zobaczymy Jacka Strama. Odegra on rolę Filipa Golarza, czyli fryzjera Pana Kleksa, który nienawidzi uczniów akademii. W spektaklu zagrają studenci oraz młodzi absolwenci szkół teatralnych. Na scenie nie zabraknie akrobatów i piosenkarzy,  którzy wykonają wszystkim znane piosenki „Dzik jest dziki” czy „Kaczka dziwaczka”.

– Jesteśmy na etapie uwolnienia naszej wyobraźni na temat Akademii Pana Kleksa, więc to co się wydarzy,  jest wielką tajemnicą. A tajemnica jest fajnym pretekstem do tego, żeby do nas przyjść i zobaczyć co się wydarzy- zachęca do obejrzenia spektaklu Schimscheiner.

Just

zdjęcie tytułowe / fot. screen z Youtube

 

 

 

Zobacz także