W szkołach powstaną klasy dla cudzoziemców. Na początek Gimnazjum nr 12

To ukłon w stronę dzieci, które nie znają dobrze języka polskiego. W Gimnazjum numer 12 przy ul. Kluczborskiej powstanie pierwsza w Krakowie klasa tzw. klasa przygotowawcza. – Chodzi o uczniów z polskich rodzin, które wróciły z zagranicy po latach, a także o uczniów z rodzin cudzoziemców – mówi dyrektor szkoły Michał Stolarek.

Utworzenie takich klas jest możliwe dzięki rozporządzeniu ministra edukacji narodowej z 9 września 2016 r. Zgodnie z nim w szkołach od nowego roku mogą pojawić się klasy przygotowawcze, w których uczniowie będą mogli poznać lub doszlifować język polski – informuje dzisiejsze wydanie „Dziennika Polskiego”.

Dzisiaj nie mogą liczyć na taryfę ulgową, od razu trafiają do klasy, w której od początku muszą uczyć się po polsku. Wielu z nich przez pierwsze miesiące nic nie rozumie z lekcji. Braki nadrabiają później, zazwyczaj dzięki korepetycjom języka organizowany, przez rodziców.

W klasach przygotowawczych uczniowie będą mieć trzy godziny nauki języka polskiego. Do tego zwykłe lekcje prowadzone po polsku, ale z pomocą nauczyciela, który posługuje się ich językiem. W programie jest także nauka o kulturze kraju, z którego pochodzą. Prowadzone mają być również zajęcia wyrównawcze. Liczba uczniów w takiej klasie nie może przekraczać 15.

W krakowskich samorządowych placówkach uczy się ponad 1,5 tys. obcokrajowców. Najwięcej z nich – ok. 500 – to Ukraińcy.

Gimnazjum przy ul. Kluczborskiej pierwotnie miało zostać zlikwidowane, postanowiono jednak, że zostanie przekształcone w szkołę podstawową.

(wm, Dziennik Polski)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie