Szokująca informacja. W Krakowie skończyły się testy na koronawirusa?!

Koronawirus / fot. Pixabay

Sensacyjną informację podał jeden z krakowskich radnych, Andrzej Hawranek. Według niego w Krakowie brak testów na koronawirusa.

W ciągu dnia Hawranek poinformował, że w Krakowie dziennie wykonuje się 270 testów dziennie. Po południu podał najnowsze wieści.

Według Hawranka, w Krakowie zabrakło odczynnika i testy nie są przeprowadzane.

Dziś rano pisaliśmy o testach wykonywanych w Krakowie. Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna informowała, że dziennie sprawdza około 280 osób. Z tych statystyk wynikało, że co dziesiąte badanie daje wynik pozytywny.

Koronawirus. Ile testów wykonuje się w Krakowie i Małopolsce? Co dziesiąte badanie z wynikiem pozytywnym

Poprosiliśmy Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie o wyjaśnienie sytuacji opisanej przez radnego Hawranka. Rzeczywiście są kłopoty z odczynnikiem do badania próbek.

„Szpitale, które wykonują w Krakowie diagnostykę w kierunku Covid-19 posiadają wystarczającą ilość testów. Problemem jest brak odczynnika do ekstrakcji kwasu nukleinowego produkowanego przez producenta koreańskiego dla praktycznie całej Europy. Brak odczynnika spowodował spowolnienie laboratorium, ale na chwilę obecną testy są wykonywane wszystkim dla których jest to konieczne . W piątek laboratoria wracają do pracy w pełnej wydajności. Ponadto w dniu jutrzejszym w Szpitalu Uniwersyteckim uruchomione zostaną badania nową, wysoce wydajną metodą, które całkowicie pokryją zapotrzebowanie na badania w Małopolsce” – wyjaśnienie tej treści otrzymaliśmy od Dominiki Łatak-Glonek z WSSE w Krakowie.

ml

Zobacz także