Szpital na peryferiach

SU Kraków

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podpisał umowę na projekt dróg dojazdowych od ul. Wielickiej do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Niestety oddanie obu inwestycji nie zbiegnie się w czasie i drogi będą gotowe, gdy szpital będzie pracował pełną parą.

Rozbudowa dróg dojazdowych do szpitalnego kampusu w Prokocimiu podzielona będzie na dwa etapy. W pierwszym miasto chce ułatwić dojazd do nowej placówki od strony ul. Wielickiej poprzez przebudowę ul. Kostaneckiego i rozbudowę ul. Jakubowskiego z włączeniem jej do ul. Wielickiej. W drugim wybudowana będzie drogą łącząca ulice Kosocicką i Jakubowskiego, pozwalająca na dojazd od strony obwodnicy. Ów układ ma być gotowy nie wcześniej niż za trzy lata.

Projekt

– Mamy już wykonawcę dokumentacji projektowej tego zadania. Najpierw przygotowany będzie projekt rozbudowy ul. Kostaneckiego i uzyskana decyzja ZRID, równolegle firma ARG będzie opracowywać dokumentację projektową dla przebudowy ul. Jakubowskiego. W trakcie tego etapu prac ma też zostać przebudowana istniejąca tam pętla autobusowa, by umożliwić większą częstotliwość kursowania komunikacji zbiorowej – informuje Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Prace budowlane mogłyby rozpocząć się za ok. 9 miesięcy. Wcześniej wykonawca będzie zobowiązany do uzyskania wszelkich zgód i pozwoleń. Na początek robotnicy pojawią się na ul. Kostaneckiego, na której będzie wytyczony specjalny pas dla karetek.

Słowa szefa ZIM mogą budzić zdziwienie, bo oficjalnie roboty związane z budową kompleksu zakończyły się 30 maja, zaś pierwsi pacjenci trafią na oddziały w listopadzie.

Przenosiny lecznicy podzielone zostaną na dwa etapy. – Przeprowadzka rozpocznie się od oddziałów nie związanych bezpośrednio ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Planuje się, że będą to oddziały endokrynologii, nefrologii, onkologii oraz urologii. Reszta rozpocznie swoje działania z początkiem przyszłego roku – można przeczytać na stronie internetowej szpitala.

Urzędnicy: zminimalizujemy utrudnienia

Urzędnicy odpowiedzialni za realizację inwestycji mają świadomość, że roboty drogowe mogą mieć wpływ na funkcjonowanie lecznicy.

– Wiemy, że prace budowlane będą wykonywane już po uruchomieniu szpitala, więc wykonawca będzie miał za zadanie tak je prowadzić, by zminimalizować utrudnienia w ruchu. Prace w terenie będziemy chcieli prowadzić najszybciej jak się da – mówi Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.

Zabrakło

Dlaczego pomimo iż budowa szpitala rozpoczęła się sześć lat temu miasto nie przygotowało się na tak dużą inwestycję w tej części miasta? Powodem są pieniądze, których wciąż brakowało. Inwestycja będzie też skromniejsza niż pierwotnie zakładano. Miasto zrezygnowało z zakrojonej na szeroką skalę przebudowy układu drogowego na skrzyżowaniu ulic Wielickiej i Kostaneckiego, decydując się na wariant „oszczędnościowy”.

Patrząc na działania miasta w tej sprawie, między bajki można włożyć rozważania o ewentualnej budowie torowiska tramwajowego prowadzącego do nowej siedziby szpitala.

Zobacz także