Szpital Rydygiera. Pierwsza operacja w Małopolsce przy użyciu robota da Vinci

W Szpitalu Rydygiera rozpoczęto wykonywanie operacji urologicznych z użyciem robota da Vinci. Jest to narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie operacji  w zupełnie nowej jakości, zapewniającej niespotykaną wcześniej precyzję. Pacjenci operowani z użyciem tej technologii mogą nawet już w ciągu 48-72 godzin od wykonania zabiegu opuścić szpital i wrócić do domu. Tym samym Szpital Rydygiera stał się pierwszą publiczną placówką medyczną w Małopolsce, która do swojej oferty procedur medycznych włączyła zabiegi robotyczne finansowane przez NFZ.

 – „Operacja trwała 3 godziny i przeprowadzana była przez doktora Piotra Kanię, naszego kolegę urologa z Siedlec, posiadającego certyfikację do wykonywania zabiegów robotycznych, któremu towarzyszył docent Kajetan Juszczak z naszego Oddziału Urologii. Już dzisiaj, dwa dni po operacji Pan Zbigniew w świetnym stanie został wypisany do domu” – mówi dr Piotr Maciukiewicz, Ordynator Oddziału Urologicznego w Szpitalu Rydygier.

fot. Szpital Rydygiera

Lekarze z Rydygiera jeszcze w tym roku dołączą do grupy ponad 200 polskich chirurgów, posiadających certyfikację do wykonywania zabiegów w zakresie chirurgii robotycznej. Specjalistyczne uprawnienia przyznawane są po etapie kilkumiesięcznych szkoleń zakończonych egzaminem certyfikującym oraz uczestnictwie w tzw. case observation, nastawionych na praktykę kliniczną i doskonalenie pracy zespołów w zakresie procedur robotycznych. Ostatnio lekarze i instrumentariuszki z Rydygiera uczestniczyli w tego typu spotkaniu zorganizowanym przez Klinikę Urologii i Urologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

Już wkrótce obok zabiegów urologicznych chirurgia robotyczna w Szpitalu Rydygiera obejmie chirurgię onkologiczną i ginekologię. W przyszłorocznych planach znalazły się także zabiegi ortopedyczne – endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego oraz laryngologia i chirurgia twarzowo-szczękowa.
„Niewątpliwie chirurgia robotyczna to wyzwanie na kolejne lata rozwoju szpitala, ale do tego zadania musimy podejść z dużą rozwagą. Dlatego robot, który rozpoczął pracę w Rydygierze nie jest przez nas zakupiony, ale dzierżawiony. Chcemy przy jego zastosowaniu wykonać przez najbliższy rok maksymalną liczbę 200 operacji i dobrze przeanalizować finansowe uwarunkowania całej inwestycji. Taka formuła pozwoli nam spokojnie ocenić przewagę chirurgii robotycznej nad laparoskopową i co istotne – będziemy mieć też wyszkoloną i przećwiczoną kadrę własnych operatorów. Warto wiedzieć, że zakup takiego robota to wydatek 15 mln zł i taki krok musi być dobrze przemyślany” – zaznacza Prezes Szpitala Rydygiera, Artur Asztabski.

Szpital Rydygiera otrzymał również Certyfikat Bezpieczeństwa Systemu Chirurgii Robotycznej, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Pacjentów i opieki medycznej na najwyższym technologicznym poziomie.  – Na całym świecie przeprowadzono już ponad 12 mln operacji w asyście robotów, a chirurgia robotyczna obejmuje dziś ponad 200 typów zabiegów chirurgicznych głównie w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii ogólnej. Szpital Rydygiera jako pierwszy publiczny ośrodek z Małopolski dołączył do 36 placówek medycznych w Polsce, które w swojej działalności wykorzystują już roboty DA VINCI – informuje szpital. 

Patrycja Bliska 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie