Szpitalne łóżko i meble Jana Pawła II trafi…

Szpitalne łózko, na którym po zamachu leżał papież Jan Paweł II będzie można zobaczyć w jego domu rodzinnym w Wadowicach. Do muzeum trafi wyposażenie pokoju z rzymskiej kliniki Gemelli. Tam właśnie przebywał Ojciec Święty po zamachu w 1981 roku.

Łóżko, przeszklona szafka na leki i druga, która stała przy łóżku, a także dwa krzesła – te eksponaty będzie można oglądać od piątku w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Placówka otrzymała przedmioty z kliniki Gemelli.

Ekspozycja zostanie zaaranżowana tak, aby przypominała szpitalną salę. Na ścianach pojawią się także zdjęcia z zamachu.

Tablica upamiętniająca zamach na Jana Pawła II na placu św. Piotra
Tablica upamiętniająca zamach na Jana Pawła II na placu św. Piotra

Uroczyste otwarcie wystawy „Cierpienie ma sens” odbędzie się dokładnie w 35. rocznicę zamachu na życie Jana Pawła II, w piątek, 13 maja. Wydarzeniu towarzyszyć będzie międzynarodowa konferencja na temat zamachu i eksponatów z nim związanych. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się dr Francesco Bucarelli – watykanista, dr Giorgio Meneschincheri – dyrektor Polikliniki Gemelli oraz dr Andrzej Grajewski – historyk, redaktor tygodnika Gość Niedzielny.

Zwiedzający będą mogli zobaczyć szpitalny pokój papieża Polaka w ramach Nocy Muzeów – 14 maja (19.00 – 23.00).

Do zamachu na Jana Pawła II doszło 13 maja 1981 roku na placu św. Piotra. Znajdujący się w tłumie wiernych Turek Ali Agca wyciągnął pistolet i oddał trzy strzały. Kule utkwiły w ciele Ojca Świętego, który natychmiast został przewieziony do kliniki Gemelli i operowany. Przebywał tam do 3 czerwca i jeszcze podczas podczas pobytu w szpitalu przebaczył zamachowcy.

(ip)

fot. (u góry strony): Jan Lorek

 

Najnowsze

Co w Krakowie