Szukasz pracy? Zostań „kanarem” i kontroluj bilety w autobusach

Za jazdę bez biletów grozi nie tylko mandat, ale i ograniczenie wolności. Nieuczciwym pasażerom komunikacji miejskiej od przyszłego roku będzie jeszcze trudniej uniknąć tych kar. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie rozpoczął nabór na pięćdziesięciu kontrolerów.

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie poszukuje kontrolerów i kontrolerki biletów do
prowadzenia kontroli dokumentów przewozu w Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Chodzi o – popularnie nazywanych – kontrolerów biletów lub „kanarów”. Głównymi zadaniami tych osób będzie m.in. sprawdzanie podróżnym biletów, nakładanie opłat dodatkowych, czyli mandatów oraz kontrola jakości usług przewozowych.

ZTP oczekuje od kandydatów m.in. doświadczenia na stanowisku kontrolera biletów, wykształcenie średnie,  niekaralność potwierdzona formalnym zaświadczeniem (z ostatnich 2 miesięcy), znajomość języka polskiego w mowie i piśmie w stopniu pozwalającym na swobodną wymianę informacji z pasażerem, znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej podstawowym,  znajomości przepisów dotyczących kontroli biletów, uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów, obowiązującego cennika opłat, znajomości topografii oraz układu komunikacyjnego miasta Krakowa i aglomeracji oraz znajomości układu sieci 

Jak podkreśla miejska jednostka, nowe osoby zostaną zatrudnione  „na podstawie umowy zlecenie z późniejszą możliwością zatrudnienia na podstawie umowy o prac”. Do obowiązków zatrudnionych osób będzie należało m.in. prowadzenie kontroli dokumentów przewozu oraz kontroli stosowania warunków przewozu zwierząt i rzeczy w pojazdach Komunikacji Miejskiej w Krakowie, nakładanie i pobieranie opłat dodatkowych (wezwań do zapłaty/potwierdzeń zapłaty) za brak ważnego biletu, wykonywanie dodatkowych czynności związanych z kontrolą biletów, w szczególności podejmowanie działań wobec pasażera, który odmówił okazania dokumentu tożsamości koniecznego do wystawienia wezwania do zapłaty.

Wybrane osoby mogą liczyć pensję z przedziału od 5,2 do 5,7 tys. zł brutto, a także dodatki stażowe i premie.

Od wakacji 2023 roku Zarząd Transportu Publicznego przejął od prywatnej firmy kontrole biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w Krakowie. 30 czerwca ubiegłego roku firma Rewizor, odpowiedzialna za kontrolę biletów, wypowiedziała umowę i ogłosiła, że następnego dnia pracownicy nie wyjdą już w teren. To kulminacja sporu, który narastał od dłuższego czasu. Urzędnicy Zarządu Transportu Publicznego nakładali firmie kary za niewypełnianie warunków umowy, firma natomiast zarzucała ZTP utrudnianie działania, niezapewnienie odpowiedniego sprzętu i brak współpracy. Ostatecznie od początku lipca 2023 roku zadanie kontroli biletów przejęli pracownicy ZTP. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Miasto będzie miało własnych kontrolerów biletów w autobusach i tramwajach

Najnowsze

Co w Krakowie