Szybka piłka w Krakowie. Może ktoś z Was zostanie mistrzem świata? [zdjęcia]

Ciepło, a wręcz gorąco połączyło polską Federację Speed Balla z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej SA w Krakowie i Zarządem Zieleni Miejskiej. W niedzielę nad Zalewem Bagry o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa w I Ogólnopolskim Turnieju Speed Balla walczyło prawie 50 zawodników z siedmiu klubów z czterech województw. Po sześciogodzinnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych, oddzielnie : kobiety i mężczyźni. Do Krakowa, który jest kolebką tego sportu trafiły trzy puchary, które wręczali Sławomir Pietrzyk – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz Prezes Zarządu MPEC SA w Krakowie – Jan Sady.

Oprócz turnieju, na oddzielnym boisku poćwiczyć mógł każdy. „Coś, co na oko wydaje się proste i może trochę nudne – po kilku minutach staje się pasjonujące i szybko wciąga – tak szybko jak lecąca piłeczka” – mówi Albert, jeden z przypadkowych amatorów.

Speed-ball to jeden z najszybszych sportów na świecie. Narodził się na plażach w Egipcie w latach 60. Ubiegłego wieku, gdzie początkowo traktowany był jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. Niewielkie wymagania sprzętowe oraz widowiskowy charakter gry sprawiły, że speed-ball stał się obecnie dynamicznie rozwijającą się nowoczesną dyscypliną sportową, która w Polsce zaczęła zdobywać popularność dopiero cztery lata temu.

Od wszystkich innych sportów z rakietkami speed-ball różni się tym, że piłeczka umocowana jest do statywu na specjalnej lince. Zadaniem zawodników jest odpowiednia zmiana kierunku lotu piłeczki, która krąży wokół statywu.

Speed-ball to nie tylko wręcz ekwilibrystyczne widowisko, ale gra niezwykle szybka. Rekordzista świata uderzał w piłeczkę w ciągu czterech minut aż 617 razy, czyli ponad 154 razy na minutę, tj. ponad 2,5 raza na sekundę. Rekord Polski to 486 uderzeń w ciągu czterech minut.

Kraków jest kolebką Polskiego speed-balla, ale rozwija się on w całej Polsce. Wysoki poziom jaki prezentują polscy zawodnicy pozwala rywalizować o najwyższe trofea z najlepszymi na świecie. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata w Egipcie Polacy wywalczyli aż 6 medali! Zawodnicy szykują się już do tegorocznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w październiku w Kuwejcie.

W speed-balla może grać każdy, kto ma ochotę się poruszać. Zainteresowanych odsyłamy na stronę federacji speed-ball.pl. Może ktoś z Was zostanie mistrzem świata?

(ip)

Zdjęcia: MPEC / materiały prasowe

Najnowsze

Co w Krakowie