Tak będzie wyglądał sarkofag Krzysztofa Pendereckiego [wizualizacja]

„Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego” – to najnowsza wystawa w MOCAK-u, dedykowana dwóm niedawno zmarłym wybitnym krakowskim twórcom – Krzysztofowi Pendereckiemu i Adamowi Zagajewskiemu. Krzysztof M. Bednarski jest autorem poświęconych im rzeźb-sarkofagów w Panteonie Narodowym w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła.

Zapowiadając niecodzienną wystawę MOCAK publikuje wizualizację sarkofagu Krzysztofa Pendereckiego.

Fot. mocak.pl (wizualizacja K.M. Bednarski, Granity Skwara, Warszawa)

Sarkofag wybitnego kompozytora zostanie wykonany z marmuru kararyjskiego i granitu szwedzkiego.

Ekspozycja w MOCAK-u będzie szerszą prezentacją sztuki komemoratywnej Krzysztofa M. Bednarskiego. Ten rozdział swojej twórczości artysta rozpoczął od rzeźby zadedykowanej zmarłym członkom zespołu Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego. To przepołowiona łódź ze spopielonym drzewem symbolizująca drogę, przejście na drugą stronę. Od 1992 roku artysta wykonał kilkanaście nagrobków rzeźb, między innymi dla Krzysztofa Kieślowskiego, Ryszarda Cieślaka, Wojciecha Fangora, Krzysztofa Krauzego i Tomasza Stańki.

„Każda z nich jest symbolicznym portretem zmarłego, syntezą jego kreatywności” – czytamy w zapowiedzi wystawy, którą można będzie oglądać od 20 maja 2021 roku do 13 marca 2022 roku.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie