Targi wielkanocne wracają na krakowski Rynek

Fot. Materiały prasowe

Już w przyszły czwartek 11 kwietnia na krakowski Rynek Główny wracają tradycyjne Targi Wielkanocne. Wśród kupców będą nie tylko ci z regionu, ale z całej Polski, a także z zagranicy, m.in. z Litwy czy Ukrainy.

Targi na Rynku to wydarzenie, które od lat przyciąga tłumy nie tylko mieszkańców, ale i przybyłych pod Wawel turystów. Na stoiskach będzie można znaleźć produkty tradycyjnie kojarzone z Wielkanocą, ale nie tylko – Koszyki, palmy, pisanki, ale również obrusy, serwetki, ręcznie malowaną porcelanę czy biżuterię – zapowiada Katarzyna Nytko-Burda z Referatu Handlu i Usług.

Dla zgłodniałych i spragnionych przygotowane będą budki, w których będzie można skosztować tradycyjnych polskich potraw i dań z rusztu. Znajdziemy tam zupy, pierogi według dawnych receptur – z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem czy bardziej przekąskowy chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Miłośnicy słodyczy również znajdą coś dla siebie. Nie zabraknie prażonych orzechów, kasztanów, łomów czy narzędzi wykonanych z prawdziwej czekolady.

Jak twierdzi Nytko-Burda, organizatorzy postarają się, by przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami wielkanocnymi.

Targom wielkanocnym towarzyszyć będą również imprezy artystyczne. Prezentowane będą m.in. wielkanocne obrzędy, będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną czy wielkanocnych stołów regionalnych. Krakowską tradycją jest stół wielkanocny, na Rynku przy którym o godz. 12.00 zostaną poświęcone koszyczki wielkanocne, zaś w Lany Poniedziałek pojawi się Siuda Baba, smarująca dziewczęta sadzą i szukająca swoich następczyń.

Zobacz także