Teatr Słowackiego. 130 słynnych krakowianek na nowej kurtynie

130 krakowianek znalazło się na odsłoniętej w niedzielę w Teatrze Słowackiego Kurtynie Kobiet. W ten sposób teatr uczcił swoje 130 rocznice powstania. Po raz pierwszy krakowianie mogli zobaczyć Kurtynę w niedziele 17 grudnia.

Autorką kurtyny jest Małgorzata Markiewicz – krakowska artystka wizualna. W swoich pracach często podejmuje tematykę kobiet, wykorzystując techniki tkackie i hafciarskie. Kurtynę współtworzyły także podlaskie tkaczki – Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie, a także teatralne krawcowe. Znalazły się na niej nazwiska 130 krakowianek, które były ważnymi postaciami w życiu społecznym, patriotycznym oraz artystycznym miasta.

 – Kurtyna Kobiet nie będzie zwykłym przedmiotem użytkowym, lecz dziełem niosącym ważny przekaz: widzowie będą mogli podziwiać olbrzymią tkaninę-obraz, wyjątkowe dzieło sztuki współczesnej, opowieść o Kobietach powstałą z osnowy i wątku, milionów splecionych nitek – mówił dyrektor Teatru Krzysztof Głuchowski.

fot. Teatr Słowackiego w Krakowie 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie