Teatr Słowackiego znalazł sposób na pandemię. Zabiera widzów w podróż za kulisy

Placówka znalazła sposób, by w czasach pandemii widzowie mogli się przenieść nie tylko w pobliże sceny, ale również za teatralne kulisy.

Właśnie ukazała się książka pt. „Myśląca ręka 2017-2020” dzięki której można zobaczyć, jak wygląda teatr od strony kulis. Co się dzieje za kulisami na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? W jaki sposób powstają kostiumy, rekwizyty i poszczególne elementy scenografii?

– Pierwszoplanowymi bohaterami książki są rzemieślnicy teatralni i pracownicy obsługi sceny, którzy są często nazywani „duchami teatru”. Chociaż dla publiczności są zupełnie niewidzialni, bez ich pracy i zaangażowania, nie mogłoby się odbyć żadne przedstawienie. – mówi Małgorzata Szydłowska, scenografka, pomysłodawczyni cyklu edukacyjnego „Myśląca ręka”.

Wśród wspomnianych „duchów” znajdują się m.in. inspicjenci, krawcy, tapicerzy, stolarze, garderobiane, charakteryzatorki, akustycy i oświetleniowcy. Wielu z nich pracuje w teatrze 20, 30, a nawet 40 lat i nigdy wcześniej nie opowiadali o tajnikach swojej pracy. To pierwsza tego typu publikacja w Polsce.

Książkę „Myśląca ręka 2017-2020”, można pobrać bezpłatnie w formie e-booka ze strony Teatru Słowackiego.

(ko)  

Najnowsze

Co w Krakowie