Tego dnia pociągi regionalne nie pojadą. Znamy termin strajku generalnego

16 maja pasażerowie  pociągów Polregio  muszą przygotować się na ogromne utrudnienia. W tym dniu  związkowcy z Polregio, który jest największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, zapowiadają  strajk generalny. Oznacza to, że tego dnia pociągi przewoźnika nie wyjadą na tory. Powodem strajku są niewystarczające zdaniem kolejarzy podwyżki.

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy zawiązany w strukturach Polregio poinformował w czwartek, że 16 maja zostanie przeprowadzony strajk generalny w całej Polsce, oprócz oddziału warszawskiego.

„W dniu dzisiejszym Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio SA informuje, że z uwagi na brak jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli – Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP jak i Zarządu Polregio oraz woli negocjacji rozwiązania problemu, w dniu 16.05. 2022 r. od godz. 0.01 we wszystkich zakładach spółki oprócz centrali zostanie przeprowadzony strajk generalny” – poinformowali związkowcy we wczorajszym komunikacie.

W Małopolsce odwołano już wcześniej wiele kursów pociągów. Nie kursowało 46 pociągów  a zamiast nich podstawiono autobusy zastępcze. Pociągi nadal nie kursują na trasie Kraków-Skawina a dopiero we wtorek udało się uruchomić połączenie Krakowa z Olkuszem. W całej Małopolsce 20 procent maszynistów Polregio jest na zwolnieniach lekarskich, a pozostali nie wyrażają zgody na zmianę harmonogramów i pracę w godzinach nadliczbowych.

Przewodniczący  Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce Leszek Miętek zaznaczył, że udział w strajku nie jest przymusowy, w związku z czym każdy z nich będzie indywidualnie podejmował decyzję o udziale w proteście.

– W referendum prawie 100 proc. opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki – powiedział.

Zarząd Polregio zaproponował wcześniej podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 400 złotych od 1 stycznia 2022 r. oraz 500 złotych jednorazowej gratyfikacji, przy czym wypłata tych środków byłaby uwarunkowana podpisaniem aneksów do umów z marszałkami wszystkich województw. Spółka musiałby bowiem renegocjować plany finansowe umów z marszałkami województw, czyli organizatorami kolejowych przewozów pasażerskich w regionach, którzy są jednocześnie udziałowcami Polregio.

Związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. Spółka przekonuje, że taka podwyżka oznaczałaby stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

Aktualizacja 25.04.2022

22 kwietnia na łamach KRKnews.pl został opublikowany artykuł pt. „Tego dnia pociągi regionalne nie pojadą. Znamy termin strajku generalnego” w, którym zostało mylnie zamieszczone zdjęcie przedstawiające pociąg spółki Koleje Małopolskie, zamiast składu POLREGIO S.A. Fakt umieszczenia zdjęcia pod wskazanym tytułem sugerował , że wszyscy przewoźnicy regionalni nie będą przewozić pasażerów, co jest nieprawdą. Koleje Małopolskie zapewniają nieprzerwany transport pasażerów na obsługiwanych przez siebie trasach i nie ponoszą odpowiedzialności za odwoływanie kursów przez POLREGIO S.A..

 

(JS)

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie