Tego miejsca na Wawelu nigdy nie widzieli turyści. Teraz oprowadzi po nim sam dyrektor Zamku

Zamek Królewski na Wawelu dołączył do licytacji w ramach wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przedstawiając propozycję wyjątkowej wycieczki na – nieudostępniony nigdy zwiedzającym – wawelski strych, w towarzystwie wyjątkowego przewodnikam. To stąd rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na Kraków

Obecnie strych Wawelu pełni głównie funkcje techniczne, ukrywając w swoich zakamarkach infrastrukturę zasilania, wentylacji i systemy pożarowe. Jednakże konstrukcja stalowa dachu, będąca przykładem zabytkowej techniki i pochodząca z początków XX wieku, budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i laików, ze względu na swoją unikalność.

Jest to pierwsza w Polsce metalowa więźba dachowa o takiej skali. Decyzja o budowie nowego dachu zapadła w 1905 r., po tym, jak Zamek Królewski został odzyskany z rąk austriackich. Gmach był w dużym stopniu zdewastowany, w tym także dach. Opracowano wówczas specjalną konstrukcję stalową, nawiązującą kształtem do pierwotnej z okresu renesansu. Została ukończona w zasadniczej części w 1914 r., przed rozpoczęciem I wojny światowej.

– Mamy do czynienia z jednym z najbardziej fascynujących zabytków techniki. Konstrukcja, jej rozpiętość, sposób montażu mogą przypominać wielkie hale dworcowe z początku XX w., np. we Wrocławiu czy w Dreźnie – mówi o zastosowanym przez ówczesnych architektów rozwiązaniu prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamkowy strych nie tylko jest ciekawostką architektoniczną, ale też ma znaczenie praktyczne. Mieści się tam aparaturę potrzebna w obsłudze zamku. Są tu elementy wentylacji dla zwiedzanych przez turystów pomieszczeń, znajdujących się pod nami komnat zamkowych. Jest także infrastruktura techniczna związana z zasilaniem, systemami pożarowymi i innymi. 

 

– Zwycięzcy aukcji poznają mało znaną historię powstawania wawelskiej rezydencji, doświadczą historii – dosłownie – na wyciągnięcie ręki, wejdą tam, gdzie na co dzień nie sięga wzrok żadnego zwiedzającego – zachęca Zamek Królewski na Wawelu. Co ważne – przewodnikiem będzie prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Szczegóły licytacji znajdziecie TUTAJ.

 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie