Tego o Krakowie jeszcze nie wiecie! Na przykład codziennie mijacie nóż, którym brat zabił brata [wywiad]

Często jest tak, że mieszkając w danym miejscu, niewiele o nim wiemy. Wielu mieszkańców nie chodzi na przykład na Wawel czy nie zna ciekawych historii o mieście – mówi nam Anna Radziejowska, przewodniczka po Krakowie i twórczyni nowej atrakcji dla turystów i krakowian – Game Tour.

Nasza rozmówczyni zdradza na przykład, gdzie wisi słynny nóż, którym brat zabił brata oraz co Władysław Jagiełło robił w… helikopterze.

KRKnews.pl: Czym Kraków może jeszcze zaskoczyć turystów? Wydaje się, że rynek jest nasycony, a tymczasem fundujesz im atrakcję w postaci nietypowej gry miejskiej.

Anna Radziejowska: Owszem, nie brakuje oklepanych atrakcji i możliwości zwiedzania Krakowa. Jednak Game Tour nie jest dla turystów, którzy biorą przewodnika, a ten czeka na nich przed hotelem, prowadzi ich z punktu A do punktu B i punktu C, a później odprowadza do hotelu. To jest dla osób, które lubią same pospacerować po mieście, na przykład z przewodnikiem w ręku. Game Tour to także oferta dla tych, którzy lubią się „zgubić” i tak poznawać nowe miejsca.

Po drodze mamy do wykonania wiele zadań: począwszy od tych na spostrzegawczość, a kończąc na takich, gdzie realnie wykorzystujemy przestrzeń miejską i elementy architektury.

Na przykład?

Mamy łacińską sentencję nad wejściem do danego budynku i korzystając z liter, które ją tworzą oraz specjalnego szyfru, trzeba ułożyć hasło. Mamy zadania, które można rozwiązać w miarę szybko, a też takie, nad którymi trzeba pomyśleć nieco dłużej.

W worku, który dostajemy na starcie gry, jest zamknięta na kłódkę kieszonka, w której cały czas coś brzęczy. Aby dostać się do schowka trzeba przejść całą trasę i rozwiązać poszczególne zadania. Oczywiście, jest też inny sposób na otwarcie kłódki, ale na pewno teraz go nie zdradzę (tajemniczy śmiech).

Anna Radziejowska

Dla kogo są te zagadki?

Dla kogoś, kto chce poznać miasto, ciekawie spędzić czas, a także mieć pamiątkę z Krakowa, bo sam zestaw jest praktyczny, a worek można wykorzystać w życiu codziennym. Ja zabieram go na przykład na spacer z psem.

Trasa Game Touru wiedzie głównie Drogą Królewską, a więc zobaczymy najważniejsze zabytki w mieście.

Zadania przeznaczone są dla starszych czy młodszych osób?

Można je rozwiązywać nawet całymi rodzinami. Natomiast od teraz dostępny jest także nowy pakiet dedykowany wyłącznie dzieciom. Trasa gry jest nieco krótsza i kończy się przy czołowej atrakcji dla dzieci, czyli przy jamie Smoka Wawelskiego. Bohaterem dziecięcego Game Touru jest kotek Krakotek, który przekazuje dzieciom informacje i oprowadza od punktu do punktu.

Sam worek także jest dostosowany dla dzieci – chłopców i dziewczynek. Dostępne są najróżniejsze wzory i kolory, a elementem wspólnym dla wszystkich worków jest Krakotek. Nie ma szyfrowanej kłódki, ale znajdziemy łatwiejsze, wesołe zadania, takie jak: rebusy, kolorowanki, wykreślanki, odnajdywanie różnic czy drogi w labiryncie.

Gra jest tylko dla turystów, czy krakowianie także dowiedzą się czegoś nowego o swoim mieście?

Często jest tak, że mieszkając w danym miejscu, niewiele o nim wiemy. Jestem przewodnikiem po Krakowie i wiem, że wielu mieszkańców nie chodzi na przykład na Wawel czy nie zna niektórych ciekawych historii o mieście. Zrobiłam selekcję tych informacji i wybrałam te najciekawsze i dla turystów i dla samych krakowian. Nie ma tam dużo dat czy nudnych faktów. Teksty są zwięzłe i przystępne.

Krakotek

Czym na przykład można zaskoczyć kogoś, kto od lat mieszka w Krakowie i Drogę Królewską przeszedł tysiące razy?

Choćby tym, że przy wejściu do Sukiennic wisi nóż, którym – wedle legendy – kiedyś brat zabił brata przy budowie Kościoła Mariackiego i stąd tłumaczy się nierówność wież bazyliki. Jest też historia o tym, jak robiono rekonstrukcję pomnika Grunwaldzkiego na placu Matejki i umieszczano na cokole figurę króla Władysława Jagiełły siedzącego na koniu. Rzeźba była montowana z helikoptera. W pakiecie jest nawet zdjęcie, na którym widać tę instalację.

Rozmawiał Łukasz Mordarski

* Worek dla dorosłych kosztuje 99 złotych. Składa się z: worka, książeczki, zagadek, mapy, kompletu naklejek, vouchera na kawę i ciastko w kawiarni w Sukiennicach oraz na wybicie pamiątkowej monety z wizerunkiem Krakowa, kłódki, długopisu, karty z odpowiedziami i firmowego upominku.

* Dziecięcy pakiet GAME TOUR KIDS to koszt 78 złotych. Składa się z worka, maskotki Krakotka, kredek, książeczki z bajowymi obrazkami, mapą, informacjami i zadaniami do wykonania.

Game Tour Kids

* Pakiety można kupić w Sukiennicach lub niektórych punktach informacji turystycznej (na Dworcu PKP, przy ulicy Floriańskiej, oraz przy ul. Grodzkiej).

* Już wkrótce na naszym portalu KONKURS, w którym wygrać będzie można worki Game Tour dla dzieci i dorosłych! Zapraszamy do wspólnej zabawy na KRKnews.pl!

(lm)

Zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz także