Temat specjalny: SMOG. Czas zabrać głos w dyskusji!

Smog, o którym jeszcze niedawno mówiło się tylko w kontekście południowej części Polski, dziś jest już zjawiskiem powszechnym, dokuczającym i zagrażającym Polakom w całym kraju. Badania nie pozostawiają złudzeń: powietrze, którym oddychamy, jest brudne i negatywnie wpływa na nasz stan zdrowia.

Straszne statystyki

Okazuje się, że nasz kraj znajduje się na czołowym miejscu, jeśli chodzi o najgorsze powietrze w europejskich miastach. Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na terenie Unii Europejskiej, aż 33 znajdują się właśnie w Polsce! Te dane, podobnie jak prognozy, zatrważają. Co nas czeka, jeśli nic w sprawie smogu nie zrobimy? Odpowiedzi na to oraz wiele innych pytań związanych ze smogiem, znajdziemy w serwisie energetyka.inzynieria.com/smog.

Smog i jego skutki

Czy jesteśmy świadomi, jak można zwalczać smog, jak eliminować jego następstwa i wreszcie, jak chronić swoje zdrowie, by na własnej skórze nie odczuwać negatywnych skutków smogu? Wielu z nas sądzi, że ze smogiem zmagamy się tylko i wyłącznie w okresie grzewczym. To mit, który – podobnie jak wiele innych – powinien zostać obalony. W rzeczywistości smog zagraża nam nie tylko w najzimniejszych miesiącach, a jego skutki odczuwamy przez znaczącą część roku! Co mu sprzyja? Przede wszystkim brak wiatru, mgła i inwersja, które zdarzają się również w gorące, letnie dni. Efekt? W naszym kraju z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera blisko 50 tys. osób! Jakie są skutki zdrowotne i ekonomiczne? Możemy tylko szacować.

Przeciwdziałanie

Najwyższy czas podjąć dyskusję na temat kroków i działań, które podejmowane są w celu eliminowania smogu i jego negatywnych skutków; zastanowić się, jakie mamy możliwości walki, które działania przynoszą najlepsze rezultaty i warto wcielić je w życie; poświęcić czas na dyskusję na temat ustawy antysmogowej, porozmawiać o dobrych praktykach stosowanych przez miasta zmagające się z podobnym zagrożeniem. Wreszcie, omówić najczęstsze źródła zanieczyszczeń powietrza oraz to, jak za pomocą inteligentnych rozwiązań stosowanych w energetyce oraz przemyśle, można im przeciwdziałać.

Głos w dyskusji na temat smogu zabrać powinni m.in. reprezentanci jednostek rządowych i samorządowych, przedstawiciele świata nauki, inwestorzy, a także wytwórcy energii, wykonawcy, producenci i przedstawiciele stowarzyszeń. Dlaczego to takie ważne, byśmy zaczęli rozmawiać o smogu? Bo dotyczy on nas wszystkich i im szybciej podejmiemy dyskusję na jego temat, tym szybciej będziemy potrafili mu zapobiegać i zmierzyć się z jego skutkami.

(mz)

Zdjęcie tytułowe: materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie