Ten dzień obchodzą na całym świecie. Kraków przygotował coś specjalnego!

Rewitalizacja placu Świętego Ducha / fot. Facebook ZZM

Jutro na całym świecie obchodzony jest Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Tego dnia w Krakowie zostanie uroczyście otwarty plac Świętego Ducha.

W ostatnim czasie plac był odnawiany i we wtorek będzie go można obejrzeć w pełnej okazałości. Przy okazji uruchomiony zostanie także dzwon na Wieży Ratuszowej. A wszystko to przy okazji obchodów Dnia Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa, które będą połączone z rocznicą wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), w których znajdują się obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, liczy blisko 300 miast członkowskich. Aktualnym przewodniczącym OWHC jest prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, wybrany na tę funkcję w 2019 roku.

8 września – w rocznicę powstania organizacji – obchodzony jest Dzień Solidarności Miast Światowego Dziedzictwa. Z tej okazji miasta członkowskie na całym świecie organizują wystawy, konferencje oraz koncerty promujące ideę światowego dziedzictwa i angażujące lokalne społeczności. Kraków ma szczególne powody do świętowania – zabytkowe centrum naszego miasta zostało umieszczone już na pierwszej liście UNESCO we wrześniu 1978 roku.

ip

Zobacz także