Terroryści już w Krakowie?!

Po Paryżu i Brukseli, kolejnym celem terrorystów może być Kraków? To pytanie wciąż zadaje sobie sporo mieszkańców i pielgrzymów, którzy przyjadą w lipcu do stolicy Małopolski uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Pytanie powraca, bo w ostatnich dniach w jednej z krakowskich galerii handlowych namierzono dwójkę muzułmanów wykonujących zdjęcia wnętrza budynku. – Fotografowali konstrukcję galerii i nie wyglądali na turystów robiących pamiątkowe zdjęcia – mówi Pan Maciej, jeden z naszych czytelników.

– Gdyby ktoś przygotowywał atak terrorystyczny podczas Światowych Dni Młodzieży, to jest już w Krakowie. Z pewnością nie robi tego na dzień przed – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z KRKnews.pl ekspert ds. bezpieczeństwa Grzegorz Czuryło. Czy są już więc wśród nas?

Służby specjalne oraz policja zapewniają, że na bieżąco monitorują stan przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i wszelkie sygnały dotyczące zagrożeń związanych z atakami terrorystycznymi. Nie ma jednak powodu do obaw, uspokajają. – Funkcjonariusze polskiej policji są świetnie przygotowani do wykonywania swoich zadań. Są sprawni, są dobrze wyszkoleni, dysponują odpowiednim sprzętem żeby zapewnić bezpieczeństwo podczas wszystkich sytuacji, które tego wymagają – mówił kilka dni temu szef MSWiA Mariusz Błaszczak. – Mamy obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymom i z tego obowiązku się wywiążemy – dodawał minister.

Kraków celem?

isis2
ISIS budzą coraz większy strach i niepokój wśród europejczyków i … krakowian

Wielu mieszkańców Krakowa nadal obawia się jednak, że organizacja Światowych Dni Młodzieży w kontekście ostatnich ataków terrorystycznych w Europie, to ściągniecie celownika ISIS na stolicę Małopolski. – Niestety w pracy zablokowano mi możliwość wzięcia urlopu w czasie ŚDM i po prostu boję się tego, że może dojść do jakiegoś zamachu. Tu będzie ponad 2 mln chrześcijańskich owieczek z głową kościoła na czele. Tymczasem ISIS na każdym kroku podkreśla walkę z niewiernymi ich religii. Nie trzeba być geniuszem żeby wpaść na to, że ŚDM to najlepsze miejsce do przeprowadzenia kolejnego ataku. Pytanie, jak są przygotowane na to służby. Jeśli tak, jak miasto do logistyki, noclegów i tym podobnych, to mamy powody do zmartwień – tłumaczy Maria Moś, pracownica jednego z centrów outsourcingowych w Krakowie.

– Podczas zakupów Galerii Handlowej Bonarka zauważyłem parę muzułmanów, która wykonywała zdjęcia wewnątrz budynku. Nie fotografowali się na tle fontanny, tylko robili zdjęcia ścian, dachu czy schodów ruchomych – tłumaczy Pan Maciej. Cała sytuacja została uwieczniona na zdjęciu, które jednak zostało już przekazane służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. – Widać na nim twarz mężczyzny, który właśnie wykonuje zdjęcie – tłumaczy nasz czytelnik. Sytuacja zwróciła również uwagę ochrony galerii handlowej.

Eksperci ostrzegają, że liczebność bojowników ISIS wciąż się zwiększa
Eksperci ostrzegają, że liczebność bojowników ISIS wciąż się zwiększa

– Na terenie Bonarka City Center obowiązuje zakaz fotografowania – tłumaczy Joanna Kądziela, rzecznik galerii handlowej. – Ochrona centrum w uzasadnionych przypadkach zwraca uwagę klientom wykonującym zdjęcia obiektu. W tym przypadku ochrona interweniowała, a osoby upomniane zastosowały się do prośby o zaprzestanie wykonywania zdjęć. – dodaje Joanna Kądziela.

Inżynierzy ISIS?

– Ludzie, którzy robią zdjęcia, w naszym slangu nazywani są inżynierami. Zazwyczaj zresztą mają wykształcenie techniczne. Znają się na konstrukajcach i szukają słabych punktów budynków – zdradza anonimowo w rozmowie z KRKnews.pl były antyterrorysta. – W trakcie przygotowań do tak dużego wydarzenia jak ŚDM, żadne zgłoszenie nie może być bagatelizowane. Tymbardziej, gdy muzułmanie robią zdjęcia jednej z popularniejszych krakowskich galerii handlowych, gdzie można uderzyć w tysiące ludzi i tym samym dać światu kolejny bardzo głośny sygnał – dodaje nasz rozmówca.

O sytuacji powiadomiona została policja i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które nie komentują jednak sprawy. Nie łączą jej również z ostatnim przypadkiem z Warszawy, gdzie „mężczyźni o orientalnym typie urody fotografowali nocami stacje metra” – ostrzegała kilka dni temu na portalu społecznościowym jedna z internautek.

Niepokój rośnie

Służby wciąż utrzymują, że krakowianie nie mają żadnych powodów do obaw. Przygotowania do Światowych Dni Młodzieży przebiegają zgodnie z planem i nie ma żadnych sygnałów świadczących o tym, że w czasie spotkania z papieżem Franciszkiem, w Krakowie mogłoby dojść do jakiegokolwiek zagrożenia terrorystycznego. – Bezpieczeństwo klientów jest naszym priorytetem i jesteśmy w stałym kontakcie z miejskimi służbami porządkowymi, jednak szczegóły tych kontaktów mają charakter poufny – podkreśla Joanna Kądziela. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że muzułmanie wykonujący zdjęcia wnętrza obiektu odwiedzanego przez kilka tysięcy krakowian dziennie, który w czasie ŚDM stanie się jeszcze popularniejszy, nie wpływają na uspokojenie obaw i niepokoju wśród krakowian.

AKTUALIZACJA. Po publikacji powyższego tekstu dostaliśmy mnóstwo informacji od naszych Czytelników, którzy byli świadkami tej sytuacji. Jeden z nich (proszący o anonimowość) przesłał nam także wykonane przez siebie zdjęcia. Publikujemy je poniżej.

(pt)

fot. ISIS, Youtube.com

52 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie