Tężnia solankowa w Nowej Hucie otwarta. Godzinny spacer to trzydniowa dawka jodu morskiego

Po jesienno-zimowej przerwie zaczęła działać tężnia solankowa przy Zalewie Nowohuckim. Z solnego mikroklimatu wytwarzanego w okolicy tężni będzie można skorzystać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Tężnia nad Zalewem Nowohuckim nie miała łatwych początków. W 2018 roku tężnia  została podpalona i doszczętnie spłonęła jeszcze przed jej uruchomieniem. Niemal natychmiast podjęto decyzję o jej odbudowie. Inwestycja została zrealizowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej, w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Ukończono ją w wakacje 2020 roku. 

Od dzisiaj wszyscy chętni mogą cieszyć się zdrowotnym wpływem solanki na organizm i samopoczucie. Powietrze wokół tężni nasycone jest aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest zbliżony do tego, który możemy spotkać  podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

W Krakowie znajduję się jeszcze jedna tężnia, nad zalewem Bagry. Jak zapewnia krakowski magistrat, wkrótce i ona zostanie uruchomiona.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie