Tężnia solankowa w Nowej Hucie rośnie w oczach. Wiemy, kiedy otwarcie

fot. krakow.pl

Jeszcze chwila i w Nowej Hucie powstanie miejsce, które pozwoli krakowianom wziąć głęboki oddech. Trwają zaawansowane prace nad budową tężni solankowej. Otwarcie w maju.

Tężnia powstaje w sąsiedztwie Zalewu Nowohuckiego. Podobny obiekt istnieje już w Wieliczce, ale za wstęp do tamtejszej tężni trzeba zapłacić. Instalacja w Nowej Hucie będzie dostępna za darmo. Z pewnością będzie świetnym miejscem na chwilę relaksu, szczególnie w dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia powietrza. W Nowej Hucie będzie można odetchnąć czystym powietrzem. Nowa Huta – Zdrój!

I to wszystko będzie dostępne już wkrótce. Otwarcie ma nastąpić 11 maja. 

Wizyta w tężni poprawia odporność. Solny mikroklimat wytwarzany w tym miejscu jest zbliżony do tego nad morzem, spacer po tężni będzie więc okazją do nawdychania się korzystnego dla naszego zdrowia jodu. 

Inhalacje solankowe zalecane są osobom cierpiącym na nawracające lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. Ulgę poczują osoby z nieżytem nosa czy stanem zapalnym zatok przynosowych. Solny aerozol ułatwia też usuwanie wydzieliny u osób chorych np. na zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową.

 

 

Pierwsza krakowska tężnia solankowa będzie miała 350 m2. Prace budowlane już trwają. Wykopany został dół pod zbiornik, który pomieści nawet 60 tys. litrów solanki. Konstrukcja tężni składająca się z trzech 18-metrowych ramion wykonana zostanie z drewna modrzewiowego oraz tarniny. Postęp prac budowlanych na ten moment będzie ściśle związany z warunkami atmosferycznymi. Z pierwszych leczniczych kuracji krakowianie będą mogli skorzystać na wiosnę przyszłego roku, kiedy tężnia zostanie uruchomiona.

(wm)

fot. krakow.pl

Zobacz także