Tłumy krakowian przybyły po budki lęgowe dla ptaków [zdjęcia]

Walentynkowa akcja rozdawania budek lęgowych dla ptaków okazała się hitem. Na placu Wszystkich Świętych gromadzą się tłumy krakowian, którzy z okazji Walentynek chcą podarować sikorkom i wróblom bezpieczny dom. Budki zostały stworzone z materiałów z recyklingu. 

– Budka lęgowa jest czymś naturalnym. W wyniku miłości tworzy się w niej życie. To jest podpowiedź dla wszystkich młodych, że jak mają poważne zamiary, to trzeba dać dziewczynie budkę lęgową, popatrzyć głęboko w oczy i ona powinna wiedzieć, że jesteśmy poważnym inwestorem i myślimy o niej w sposób odpowiedzialny – mówi dla KRKnews.pl Waldemar Domański, pomysłodawca akcji. 

Waldemar Domański / fot. KRKnews.pl

Na walentynkową akcję rozdawania budek lęgowych przygotowano około tysiąca ptasich domków. Każdy mieszkaniec może otrzymać je za darmo. Budki przeznaczone są dla jeżyków, sikorek czy wróbli. 

– Potrzeba nam świergotu i ptasich śpiewów. Małe ptaszki wyżerają to, co przeszkadza nam na balkonach. Chcemy się zrelaksować, sobota, słoneczko świeci, a tu trzeba mieć środki na komary albo się odganiać. Ptaszki mogą na bieżąco zjadać naszych prześladowców i w ten sposób się przydają – komentuje Domański. 

W ciągu kilku lat w czasie takich akcji rozdano około 12 tys. budek lęgowych, które stały się nowym bezpiecznym domem dla wielu gatunków ptaków. Ptasie domostwa powstają z materiałów z recyklingu.

Akcja rozdawania budek / fot. KRKnews.pl

– Razem z mężem i dziećmi przyszliśmy po budki na naszą działkę. Będziemy mogli obserwować ptaki oraz słuchać ich śpiewu. Jest to także ważna lekcja dla naszych dzieciaków, które uczą się szanować przyrodę – mówi pani Karolina. 

W ramach specjalnej kampanii prowadzonej przez miasto ze spółdzielniami mieszkaniowymi planowane jest rozwieszanie budek lęgowych dla jeżyków. Są to niezwykle pożyteczne ptaki, które potrafią zjeść aż 20 tys. komarów, meszek i much dziennie!  

Akcja rozdawania budek / fot. KRKnews.pl

Najnowsze

Co w Krakowie