Tłumy mieszkańców na spotkaniu w sprawie remontu drogi

Musisz przeczytać

Mieszkańcy zachodnich dzielnic Krakowa spotkali się z przedstawicielami miasta, aby zapoznać się z planami organizacji ruchu i komunikacji miejskiej, w związku z planami zamknięcia odcinka ulicy Królowej Jadwigi. – Analizujemy kwestię linii autobusowych, ich częstotliwość i trasy – tak, by wszyscy mieszkańcy korzystający z transportu publicznego, a w szczególności młodzież szkolna, mieli możliwość dotarcia z i do swoich domów – powiedział obecny na zebraniu wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

W wypełnionej po brzegi sali Centrum Edukacji Agrarnej przy ul. Królowej Jadwigi 248. w czwartek, 1 września 2022, mieszkańcy spotkali się z wiceprezydentem Krakowa Andrzejem Kuligiem. Towarzyszyli mu dyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa Marcin Hanczakowski, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego Łukasz Franek, zastępca dyrektora Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK Michał Mikołajczyk oraz przedstawiciele Wodociągów Miasta Krakowa – Katarzyna Jachymska i Grzegorz Styś. Tematem spotkania był zakres prac do wykonania w ramach przebudowy ul. Królowej Jadwigi (od ul. Jesionowej do ul. Robla), planowane zmiany w organizacji ruchu oraz rozwiązania przewidziane dla transportu zbiorowego.

fot. KRKnews

Miasto przygotowuje się do wykonania piątego etapu remontu ulicy Królowej Jadwigi. Przypomnijmy, że remont tej ulicy trwa już 18 lat. Ostatni etap obejmuje fragment od ulicy Jesionowej do ulicy Robla, o długości około 650 metrów. Remont tego fragmentu będzie wiązał się z całkowitym wyłączaniem go z ruchu, również dla komunikacji publicznej. Zamknięcie ulicy w formie zaproponowanej przez miasto, oznacza, ze mieszkańcy Olszanicy, Chełma, Zakamycza czy Borów stracą możliwość dojazdu komunikacją miejską do Krakowa. Zaniepokojeni mieszkańcy pytają, jak zostanie zorganizowany transport zastępczy. Zwracają uwagę, że remont zacznie się z początkiem września, kiedy dzieci wrócą do szkół i dlatego chcieliby wiedzieć wcześniej, jak będzie zreorganizowany transport publiczny na czas remontu. Swoje zaniepokojenie wyrażają również przedsiębiorcy, którzy obawiają się spadku obrotów w związku z remontem. 
Przedstawiciele Zarządu Transportu Publicznego przedstawili plany dotyczące organizacji ruchu samochodowego na czas remontu. Ulica Królowej Jadwigi ma zostać zamknięta na odcinku od ul. Robla do ul. 28 Lipca 1943 z zachowaniem dojazdu do posesji. Zostanie wprowadzony ruch wahadłowy na odcinku od Jesionowej do 28 Lipca 1943 (zamknięcie w trakcie prac bitumicznych) oraz ruch jednokierunkowy na ul. Na Błonie (od ul. Zarzecze do ul. Hamernia). Podobnie rozwiązanie ZTP planuje na ulicach Borowskiego, Pększyca-Grudzińskiego oraz ulicy Wyrwy-Furgalskiego (w stronę ul. Królowej Jadwigi).
Jak przyznał dyrektor ZTP Łukasz Franek, organizacja komunikacji miejskiej na okres remontu wiązać się będzie z dużymi niedogodnościami dla mieszkańców i nie da się tego uniknąć
– Po zamknięciu fragmentu ulicy Królowej Jadwigi komunikacja miejska dojedzie do miejsca remontu od strony miasta oraz od zachodniej części Woli Justowskiej. Od strony miasta autobusy dojadą w rejon ulic Borowego, Pększyca Grudzińskiego i Wyrwy Furgalskiego. W przypadku zachodniej części Woli Justowskiej komunikacji  pojedzie przez ulica Orlą – tłumaczył Łukasz Franek.
Najwięcej emocji wśród mieszkańców wywołał pomysł poprowadzenia komunikacji miejskiej ulicą Na Błonie. Jak argumentowali, ulica jest bardzo wąska i bez wprowadzenia ruchu jednokierunkowego nie ma możliwości, aby minęły się tam dwa autobusy
– Rozważamy wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicy Na Błonie na odcinku od ulicy Zarzecze do ulicy Hamernia oraz sygnalizacji świetlnej sterującej ruchem na moście na Rudawie w ciągu ulic Zakliki z Mydlnik – zaznaczył Łukasz Franek.

fot. KRKnews

Jak dodał wiceprezydent Andrzej Kulig, miasto rozważa wprowadzenie specjalnego autobusu dla uczniów, którzy muszą dojechać do szkół zlokalizowanych w Bronowicach, a ulice Na Błonie oraz Zakliki z Mydlnik są jedyną w tym momencie alternatywą do dojazdu.
– Chcemy aby taki autobus został tam skierowany i był dedykowany tylko dla uczniów okolicznych szkół – powiedział Andrzej Kulig.

Cześć mieszkańców pytała, jak długo potrwa remont. Wyrażali zaniepokojenie faktem, iż remont wcześniejszych odcinków trwa dłużej niż zakładano. Urzędnicy wskazywali, ze remont ulicy dofinansowany jest w ramach organizacji Igrzysk Europejskich 2023 i musi być ukończony do końca maja przyszłego roku. Stąd konieczność całkowitego zamknięcia ulicy, która ułatwi wykonawcy przeprowadzenie remontu. W ramach tego remontu gruntownie przebudowany zostanie cały odcinek drogi. Wymieniona zostanie całkowicie podbudowa jezdni, powstaną nowe chodniki, oświetlenie oraz wymieniona zostanie sieć wodociągowa i kanalizacyjna – Mamy do wykonania kanalizację oraz magistralę wodociągową, co  zmusza nas do całkowitego zamknięcia ulicy dla ruchu zewnętrznego, zarówno dla samochodów osobowych jak i pojazdów komunikacji miejskiej – tłumaczył przedstawiciel ZDMK. Tak duży zakres prac powoduje, że w przypadku etapowania robót, istniałoby ryzyko utraty środków finansowych – przy ewentualnym przekroczeniu terminu majowego na zakończenie inwestycji.  
– Chcę podkreślić, że zobowiążemy wykonawcę prac na tym odcinku, pod groźbą surowych kar, do terminowego wywiązania się z prac – zapewniał wiceprezydent Andrzej Kulig.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca