To będą ich dni. W Krakowie zaczyna się niecodziennie wydarzenie

Od jutra Kraków będzie gospodarzem 14. edycji Festiwalu Kultury Rumuńskiej. Tegoroczny program upamiętnia 35-lecie od upadku reżimów komunistycznych w Bukareszcie i innych stolicach Europy Środkowo-Wschodniej.

Gościem specjalnym festiwalu będzie rumuński pisarz i reżyser teatralny Virgil Tănase – ważna postać rumuńskiej dysydencji antykomunistycznej w Paryżu. Jego obecność w Krakowie związana jest z niedawną publikacją biografii jego autorstwa pt. „Camus”. Virgil Tănase będzie rozmawiał z dr. Maciejem Kałużą i dr Pauliną Frankiewicz, ekspertami od myśli filozoficznej Alberta Camusa, 8 maja, o godz. 13.15 w Collegium Paderevianum UJ.

Drugie spotkanie z pisarzem pt. „Intelektualista na wygnaniu” odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kultury 9 maja, o godz. 17.00. Punktem wyjścia do dialogu z prof. Kazimierzem Jurczakiem będzie film dokumentalny „Gra ze śmiercią w berka. Operacja Tănase” (reż. Ionuț Teianu) opowiadający o tym, jak paryscy dysydenci Virgil Tănase i Paul Goma przeżyli zamach na ich życie zlecony przez Nicolae Ceaușescu.

Podczas Festiwalu Kultury Rumuńskiej odbędzie się również premiera książki „Koniec Zachodu? W stronę jutrzejszego świata”, czwartej przetłumaczonej na język polski książki słynnego rumuńskiego historyka Luciana Boi. W niedzielę, 12 maja, o godz. 16.00, w księgarni Compare Bookstore w pałacu Potockich Bogumił Luft – autor przekładu i były ambasador Polski w Bukareszcie i Kiszyniowie oraz Szymon Kloska, krytyk literacki i dziennikarz kulturalny, będą debatować o książce oraz o przyszłości Europy.

Echa prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. George’a Enescu, odbywającego się co dwa lata w Bukareszcie, dotrą aż do Krakowa za sprawą recitalu w wykonaniu Jarosława Nadrzyckiego (skrzypce) i Joanny Zathey (fortepian). Recital odbędzie się w czwartek, 9 maja, o godz. 20.00 w auli Florianka i obejmie utwory Enescu, Wieniawskiego, Szymanowskiego i Debussy’ego. Jarosław Nadrzycki jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, m.in. konkursów im. George’a Enescu i Henryka Wieniawskiego. Występował z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim, dyrygentem Maximem Vengerovem a także jako gość renomowanych orkiestr, takich jak Royal Philharmonic Orchestra w Londynie, Symphonisches Orchester Zürich, Hamburger Philharmoniker, Filharmonia George’a Enescu w Bukareszcie. Pianistka Joanna Zathey jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów w Polsce, Niemczech, Włoszech i we Francji.

Festiwal Kultury Rumuńskiej to nie tylko święto rumuńskiej kultury, ale także wydarzenie, podczas którego Rumuński Instytut Kultury chce uhonorować tych Polaków, którzy poświęcają swój czas, energię i kreatywność, aby przybliżać Rumunię w Polsce.

11 i 12 maja Dorota Filipiak, autorka książki „Rumunia. Pęknięte lustro Europy”, poprowadzi w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Rajska 1) dwa spotkania z czwórką pasjonatów, którym Rumunia otworzyła nowe perspektywy zawodowe. W sobotę, 11 maja, o godz. 12.00, Dorota Filipiak porozmawia z Julią Obrzut (znaną z projektu promującego naukę języka rumuńskiego „Opowieści z Rumunii”) i Martyną Dudą (ProjektRumunia.pl, inicjatywa promująca turystykę w Rumunii), a w niedzielę, o godz. 12.00, z dr Ewą Chwałko – alpinistką, nagradzaną autorką literatury podróżniczej, drugą kobietą na świecie, która samotnie przeszła łuk Karpat, oraz Stanisławem Figielem – alpinistą i autorem kultowej serii przewodników turystycznych po Rumunii.

Program tej edycji uzupełnia pokaz czterech filmów fabularnych i pięciu rumuńskich filmów krótkometrażowych w ramach współpracy z Kinem Pod Baranami. Krakowski etap Przeglądu Nowego Kina Rumuńskiego zainauguruje w piątek, 10 maja, o godz. 20.00, film „Libertate” (reż. Tudor Giurgiu), uznany za najlepszy rumuński film 2023 roku podczas Gali Gopo (rumuński odpowiednik Orłów). Film poprzedzi prelekcja krytyka filmowego dr. Miłosza Stelmacha. W sobotę wyświetlone zostaną dwa filmy fabularne: nagrodzony na MFF w Wenecji „Na północ” (reż. Mihai Mincan) oraz „Drukowanymi literami” Radu Jude, który miał swoją premierę w sekcji Forum na MFF w Berlinie (2020). Satyryczna animowana baśń pt. „Wyspa” w reżyserii Anki Damian oraz zestaw pięciu najnowszych filmów krótkometrażowych zakończą cykl filmowy w niedzielę, 12 maja.

Plenerowa wystawa fotografii „Z lotu ptaka. Kościoły warowne w Transylwanii” autorstwa fotografa Ionuța Macriego zaprezentuje publiczności w Krakowie wybrane saskie kościoły warowne, z których wiele wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spektakularne fotografie z drona legendarnych kościołów pozwalają lepiej zrozumieć detale architektoniczne, których nie sposób dostrzec z dołu. Wystawę można zwiedzać od 8 maja do 14 czerwca przy ul. Jana Zamoyskiego 2 na ogrodzeniu kościoła św. Józefa na Rynku Podgórskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny z wyjątkiem pokazów filmowych w Kinie Pod Baranami.

 

Najnowsze

Co w Krakowie