To będzie wyjątkowy weekend w Krakowie. Nie da się nudzić [informator]

Nie macie jeszcze pomysłu jak spędzić weekend? Na pewno nie można przegapić finału WOŚP – na Rynku Głównym zagrają m.in. Sonbird i Abradab. W niedzielną zbiórkę zaangażują się też krakowskie kina Kika i Agrafka. W teatrze m.in. świetna „Kariera Artura Ui”, a w galerii „Niepodległość” w MNK. Oto weekendowy rozkład jazdy!

Zespół Góralski Hamernik kończy 40 lat! Z tej okazji zapraszamy na koncert grupy w Nowohuckim Centrum Kultury w najbliższą sobotę o godz. 18. W trakcie swojej wieloletniej działalności zespół odbył blisko 50 wojaży zagranicznych i dał przeszło 1250 koncertów. Jest wielokrotnym laureatem krajowych przeglądów zespołów folklorystycznych, odbywających się w Krakowie, Żywcu, Bukowinie czy Zakopanem. Warto posłuchać na żywo ich wersji góralskiej muzyki!

To już w niedzielę! Kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! A z tej okazji już tradycyjnie na Rynku Głównym stanie wielka scena, na której wystąpią ciekawi i różnorodni artyści! W tym roku występy rozpoczną się o godz. 16:10 od koncertu Kraków Street Band! Po nich zagrają jeszcze m.in. Ostatni w Raju, Wiewiórka na Drzewie, Sonbird i na finał Abradab.Dokładnie o godz. 20 gwóźdź programu, czyli Światełko do Nieba. Warto połączyć kulturę i pomaganie, aby zebrać pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

A może chcecie wesprzeć WOŚP poprzez obejrzenie filmu? Taką szansę będziecie mieć w Agrafce i Kice już w tą niedzielę. Na specjalne seanse możecie wejść za dowolną opłatą, która zostanie przekazana na cele charytatywne. W Kinie Kika będzie to film Paolo Genovese „The Place”, który zobaczymy o godz. 11:45. Reżyser hitu „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” powrócił i bierze pod lupę moralność, a także mroczne tajemnice ludzkiej duszy. Z kolei w Agrafce o godz. 14 obejrzymy „Młodość Astrid”, czyli biografię słynnej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren. Jaka była w młodości autorka „Dzieci z Bullerbyn” i „Pippi Pończoszanki”? Przekonajcie się w niedzielę!

Czy ten film pokona wszystkich podczas oscarowej nocy w lutym? Przekonamy się, a póki co „Romę” Alfonso Cuaróna będziecie mogli obejrzeć w Agrafce podczas pokazów specjalnych w ten weekend – w sobotę o godz. 15:30 i w niedzielę o godz. 16:15. „Roma” opowiada historię Cleo, młodej służącej pracującej w zdominowanej przez klasę średnią dzielnicy Roma w mieście Meksyk. Cuarón pisze tym filmem pełen artyzmu i miłości list do kobiet, które go wychowały, oraz maluje żywy i poruszający obraz domowych napięć i zmian hierarchii społecznej na tle politycznego chaosu lat 70. Na specjalne pokazy filmu zaprasza też Kino Paradox w sobotę i niedzielę o godz. 14.

„Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego” to wystawa zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze do 27 stycznia możecie obejrzeć w Gmachu Głównym MNK obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego), ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie. Na wystawę składa się niemal 800 dzieł sztuki, głównie z kolekcji muzeum. Niepowtarzalna okazja, zatem warto w ten sposób inaczej spojrzeć na ubiegłoroczną rocznicę niepodległości. Wystawa czynna w piątek od godz. 9 do 17 i w sobotę od 10 do 18.

Na jeden ze swoich czołowych spektakli zaprasza w ten weekend Teatr im. Juliusza Słowackiego. „Kariera Artura Ui” to nie tylko popis aktorski Andrzeja Grabowskiego i Michała Majnicza, ale też jeden z najważniejszych dramatów Bertolda Brechta. Tytułowy Artur Ui to drobny gangster. Zaczyna swoją drogę proponując ochronę handlarzom kalafiorów. Szybko jednak, imając się najróżniejszych sposobów, pnie się coraz wyżej. W świat finansjery i wielkiej polityki. W końcu wygrywa wybory. Od kalafiorów do władzy absolutnej. Fascynująca historia na scenie Słowackiego do zobaczenia w piątek o godz. 19 i w sobotę o godz. 17.

W Kijów.Centrum kolejna transmisja operowa już w tę sobotę! Dokładnie o godz. 18:45 przeniesiemy się do Metropolitan Opery, żeby zobaczyć premierowy spektakl „Adriana Lecouvreur” z Anną Netrebko w roli tytułowej. Kulisy teatru, intryga, miłość i postać historyczna wielkiej XVIII-wiecznej paryskiej aktorki Adrienne Lecouvreur to składniki idealnego libretta operowego. Była ona nie tylko cenioną za naturalność i wdzięk aktorką, ale także kochanką marszałka Maurycego Saskiego, syna Augusta Mocnego. Współcześni podejrzewali, że została zamordowana przez rywalkę przy pomocy bukietu fiołków nasączonych trucizną. Fascynująca historia i świetne wykonanie gwarantowane!

Podróż przez świat kultury już w najbliższą niedzielę w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, gdzie odbędzie się koncert grupy japońskich bębniarzy Wadaiko Daigen-Gumi.Zespół został założony przez mistrza gry na wadaiko – Motoichiego Yuzawę. Bardzo ważną misją zespołu jest rozpowszechnianie kultury gry na japońskich wadaiko poza granicami kraju, co od początku było celem mistrza Motoichiego Yuzawy. W dawnych czasach bębny można było usłyszeć jedynie podczas bitew, na tradycyjnych japońskich festiwalach czy podczas występów teatru kabuki. Koncert o godz. 18 w niedzielę!

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie