To było nie do uniknięcia. W Wielką Sobotę bez święcenia pokarmów przed bazyliką Mariacką

Magic Madzik via Foter.com / CC BY

Koronawirus nie ustaje w niszczeniu naszego kalendarza. Ze względów bezpieczeństwa w Wielką Sobotę nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów przed bazyliką Mariacką na Rynku Głównym.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podjął taką decyzję po konsultacji z proboszczem parafii mariackiej.

– Tegoroczne Święta Wielkanocne to najprawdopodobniej najbardziej nietypowe święta w życiu większości z nas… Nie zrobimy wielu rzeczy, które zdawały się dotychczas kwintesencją tego wspólnego czasu, nie odbędzie się wiele spotkań. Nie spotykamy się niestety również przed bazyliką Mariacką na naszym tradycyjnym wielkosobotnim święceniu, które od wielu lat stanowiło szczególny moment tego dnia. Byliśmy gotowi, jak co roku, przygotować krakowskie chlebki-kukiełki z krzyżem i życzeniami, jaja gotowane w cebuli, byliśmy gotowi zaprosić wyjątkowych gości, krakowski restaurator, pan Jacek Łodziński, miał szykować świąteczny stół pełen wspaniałości, które miały trafić na wielkanocne spotkanie najbardziej potrzebujących – podopiecznych kuchni św. Brata Alberta – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Pozostaniemy jednak w domach. Wierzę, że pozostaniemy z poczuciem wspólnoty i dzielenia odpowiedzialności za to, abyśmy te święta spędzili zdrowo i bezpiecznie – dodaje prezydent i składa życzenia mieszkańcom: „Niech ta niezwykła Wielkanoc upłynie wszystkim Państwu w możliwie dobrym samopoczuciu i w atmosferze przepełnionej nadzieją na to, że już wkrótce będziemy mogli pożegnać ten trudny czas. Zdrowych i bezpiecznych Świąt!”

ml, krakow.pl

Zobacz także