To już dziś! Przygotujcie się na niezwykłą Noc Muzeów [wideo]

Są ludzie, którzy na ten dzień czekają okrągły rok. Dziś od godz. 19 do 1 w nocy za jedyną złotówkę możecie zwiedzić tyle krakowskich muzeów, ile po traficie.

W wydarzeniu wezmą udział 24 muzea wraz z 50 oddziałami. Instytucje będą czynne od godz. 19.00 do 1.00 w nocy. Biletem wstępu do wszystkich muzeów będzie specjalnie wybita pamiątkowa moneta w symbolicznej cenie 1 zł, którą można zakupić w muzeach uczestniczących w akcji. Upoważnia ona do nieograniczonego wstępu do placówek muzealnych, biorących udział w projekcie. Inauguracja Nocy odbędzie się w piątek 18 maja, o godz. 18.00 w Muzeum Archeologicznym.

– W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów odnotowano 117000 odwiedzin. Ten rok jest dla nas szczególny, a to wszystko za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Krakowskie muzea przygotowały wiele atrakcji i wystaw. Zachęcam do odwiedzenia wystaw w MOCAK-u oraz Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, gdzie zorganizowano spacer po nowohuckich fortach. Krakowskie Noce to też dwie nowości – po raz pierwszy swoje zbiory zaprezentuje Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza – mówi Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta.

Podczas Nocy udostępnione będą wystawy stałe, zmienne oraz pomieszczenia muzealne na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowali także specjalne atrakcje, m.in.: koncerty, warsztaty, prezentacje multimedialne, odczyty, pokazy walk rycerskich oraz specjalne oprowadzania z przewodnikiem.

W programie nie zabraknie nowości, będzie możliwość zwiedzenia dwóch nowych Oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Thesaurus Cracoviensis oraz Muzeum Podgórza – z wystawami: stałą „Miasto pod kopcem Kraka” i czasową „Wizja lokalna. Podgórze w oczach fotografów”. 

Wśród licznych atrakcji przygotowanych specjalnie na tę Noc wyróżnić można: pokaz obrazu Leonarda da Vinci: „Dama z gronostajem”wystawy czasowe: „Teraz komiks!”, „Wyspiański”, „Sytuacja się zmieniła” w Muzeum Narodowym. Muzeum Interaktywne Centrum Edukacji Teatralnej MICET Narodowego Starego Teatru w Krakowie zaprasza na „Nowe światy odzyskanych wolności” – projekcje fragmentów przedstawień Starego Teatru: Andrzej Wajda „Z biegiem lat, z biegiem dni”, Jerzy Jarocki „Matka”, „Trzeci akt wg Szewców”, Jerzy Grzegorzewski „Tak zwana ludzkość w obłędzie”, Krystian Lupa „Lunatycy”, Maciej Wojtyszko „Miłość na Krymie”, Jan Klata „Wesele hrabiego Orgaza”. Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w tym roku zaprasza do budynku dawnej strzelnicy garnizonowej przy ul. królowej Jadwigi 220 (siedziba Muzeum przy ul. Józefitów 16 z powodu prac remontowych jest zamknięta). Przygotowane atrakcje to m.in. zajęcia edukacyjne, pokazy związane z technikami fotograficznymi, optyką, światłem i barwą: rysowanie przy użyciu camery lucidy oraz camery obscura, sprawdzanie spektrum światła przy różnych źródłach światła, pokazy działania lustra magicznego, zabawy z próbą odgadywania koloru przy różnobarwnym świetle i wiele innych atrakcji. Najmłodsi uczestnicy Nocy zobaczą „Wybuchy zimne i gorące” i „Pomiary krzykaczy” w Ogrodzie Doświadczeń. A Muzeum PRL-u zaprezentuje wystawy „Huta stanęła” i „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”.

W tę Noc, w związku z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, muzea przygotowały też projektów tematycznych, m.in. w Muzeum Armii Krajowej zobaczymy wystawę „Piękna Niepodległa”, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty przygotował objazd autobusowy po fortach „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania niepodległości”, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę „Ojczyzna w sztuce”, Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie zorganizowało wystawy „O wolność i niepodległość” oraz „Ojcowie niepodległości”, a Muzeum Spraw Wojskowych w Forcie 51 1/2 w Swoszowicach – wystawę „Nasza ojcowizna – 100 lat niepodległości”.

Dodatkowo o godz. 21.30 odbędzie się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum utracone 2018”, przybliżający problematykę strat wojennych poniesionych przez Polskę w dziedzinie dóbr kultury.

Krakowskie Noce to cykl wydarzeń, który łączy ideę dzielenia się tym, co najbardziej inspirujące: sztuką, muzyką i kulturą. Symbolem, który jest na tyle pojemny, by zawrzeć w sobie wszystkie wydarzenia i kojarzyć się zarazem z nocą oraz tajemniczą atmosferą Krakowa, stał się księżyc i jego fazy. Każdej z Nocy przypisana została więc inna faza księżyca. Księżyc jako symbol jest na tyle plastyczny, że dzięki ciekawemu, typograficznemu zabiegowi, uzyskano efekt, w którym także litery logotypu nawiązują do poszczególnych faz. To sprawiło, że wszystkie elementy są ze sobą powiązane, tworząc spójny i rozpoznawalny przekaz.

Szczegółowy program oraz lista instytucji biorących udział w przedsięwzięciu znajduje się na stronie internetowej www.krakowskienoce.pl.

bn, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie