To już ostatni dzwonek na rozliczenie PIT!

To już ostatnie dni, kiedy możemy rozliczać się z fiskusem. W tym roku, na złożenie deklaracji podatkowej mamy czas do 2 maja włącznie. Już dziś w krakowskich urzędach skarbowych ustawiały się długie kolejki osób, które chciały przed długim weekendem majowym rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Jak poradzić sobie z wypełnieniem PIT?

Warto pamiętać, że w rozliczeniu podatkowym korzystamy z druków: PIT 28, 36, 36L, 37, 38 i 39. Jednocześnie to sposób uzyskiwania dochodu oraz sposób jego opodatkowania decyduje o tym, który druk będzie obowiązywał w naszym przypadku. Wszystkie drugi konieczne do rozliczenia się z fiskusem, są dostępne w Internecie, pod adresem www.finanse.mf.gov.pl

Przy rozliczaniu swojego podatku, dobrze pamiętać o dostępnych ulgach, które przysługują małżonkom oraz osobom, które samotnie wychowują dziecko. Ponadto małżeństwa mogą rozliczać się wspólnie, choć nie w każdym przypadku, takie rozwiązanie będzie korzystne. Samotni rodzice, nie będący w związku małżeńskim, mogą korzystać z na określeniu podatku w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów.

PIT można składać osobiście w odpowiednim Urzędzie Skarbowym lub przez Internet. Dodatkowo możemy skorzystać z licznych programów komputerowych, które pomagają w wypełnieniu druków i umożliwiają jednoczesne przesłanie naszego rozliczenia do odpowiedniego US. Kolejną możliwością, jest złożenie naszego zeznania podatkowego przy użyciu specjalnego urzędomatu – urządzenia, które pozwala na sprawne – i co ważniejsze, bez kolejek, składanie druków PIT.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie