To już ostatni tydzień wystawy o modernizmie w PRL-u. Przygotowano oprowadzanie kuratorskie

Do 14 kwietnia stycznia w Muzeum Narodowym Krakowie można oglądać wystawę „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”.  Przygotowano dwa wyjątkowe oprowadzania kuratorskie prof. dr hab. Piotra Juszkiewicza, które odbędą się 13 i 14 kwietnia poza godzinami otwarcia muzeum. 

„Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” to kolejna wystawa z cyklu „4 x nowoczesność”. Prezentuje ona powojenny okres w historii Polski poddawany wielu ograniczeniom, zarówno o charakterze ekonomicznym, organizacyjnym, jak i politycznym.

Na wystawie w Gmachu Głównym MNK zwiedzający mogą zobaczyć 360 eksponatów. Są to nie tylko obrazy i rzeźby, ale także fotografie, filmy, grafiki i stroje. Ekspozycję tworzą również obiekty rzemiosła artystycznego oraz publikacje w postaci książek i czasopism.

Są wśród m.in. obrazy Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Marii Jaremy, Tadeusza Kantora, Jarosława Modzelewskiego, Jerzego Nowosielskiego, prace Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Jerzego Beresia oraz Teresy Murak. Zwiedzają zobaczą również meble projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i z najbardziej znanymi w okresie PRL fabrykami. Są też wyroby z najlepszych polskich hut szkła oraz projekty strojów autorstwa Jerzego Antkowiaka, Barbary Hoff i Grażyny Hase.

Wiele z nich pochodzi z kolekcji prywatnych i zbiorów innych polskich muzeów.

fot. MNK 

Patrycja Bliska 

Najpopularniejsze muzea świata. Muzeum Narodowe w Krakowie wyróżnione w prestiżowym rankingu

Najnowsze

Co w Krakowie