To już ostatnie dni Barbary Nowak na stanowisku Małopolskiego Kuratora Oświaty

– Symbolem upiornego średniowiecza czarnkowego stała się pani kurator Nowak z Małopolski. Niektórzy czasem nazywają ją „prokurator Nowak” – mówił Donald Tusk podczas piątkowej (8 grudnia) konferencji prasowe w Senacie. Tusk zapowiedział szybkie powołanie nowych wojewodów, „bo to konieczny krok do powołania odpowiednio przygotowanych kuratorów i kuratorek”.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda 13 listopada przyjął dymisję Rady Ministrów i desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. W poniedziałek, 11 grudnia w Sejmie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla działającego rządu Mateusza Morawieckiego. Jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tej sprawie przejmie Sejm (wg konstytucji kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów). Kandydatem nowej większości – Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy na premiera jest Donald Tusk (PO).

Nowy rząd Tuska mógłby zostać powołany przez Sejm w poniedziałek 11 grudnia po południu, a zaprzysiężony 14 grudnia rano. – Myślę, że najbardziej realną datą, chyba pierwszą możliwą, to będzie 13 grudnia – podał prezydencki minister Andrzej Dera w TVN24. Zaznaczył przy tym, że 11 i 12 grudnia prezydent będzie przebywał z wizytą w Genewie. Na 14 i 15 grudnia przewidziany jest z kolei ważny szczyt Rady Europejskiej w Brukseli.

Po piątkowym spotkaniu ze swoimi ministrami Donald Tusk spotkał się z dziennikarzami i odpowiadał na pytania. Jedno z nich dotyczyło zmian w oświacie. Tusk zapowiedział, że tekę ministra edukacji w jego gabinecie obejmie Barbara Nowacka (KO), a Dariusz Wieczorek (Lewica) ma objąć resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Tusk zadeklarował szybkie odwołanie Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiej kurator oświaty. – Pierwszego dnia będziemy chcieli nominować też wojewodów, bo to konieczny krok do powołania odpowiednio przygotowanych kuratorów i kuratorek – mówił Tusk

Nawiązał również do „symbolu upiornego średniowiecza czarnkowego”. – Stała się nim Barbara Nowak. Kurator z Małopolski. Niektórzy czasem nazywają ją „prokurator Nowak” – zażartował Tusk. 

Kuratorów oświaty powołuje i odwołuje minister ds. edukacji, ale po zasięgnięciu opinii wojewody. To dlatego Donald Tusk zapowiada szybkie powołanie nowych wojewodów, by to oni opiniowali wnioski o odwołanie dotychczasowych kuratorów i kolejne wnioski o powołanie w ich miejsce nowych osób.

 

Barbara Nowak szuka pracy? „Najlepiej w Kurii”

Jarek Strzeboński 

24 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie