To już prawie lockdown! Jest decyzja w sprawie galerii handlowych, hoteli, szkół

Musisz przeczytać

Zdalne nauczanie także w najmłodszych klas szkół podstawowych, zdalna nauka do końca listopada, zamknięcie teatrów, kin i innych jednostek kultury, hotele tylko dla gości w podróży służbowych, zamknięte sklepy w galeriach handlowych, za wyjątkiem spożywczych – to najnowsze obostrzenia mające zapobiegać rozwojowi epidemii koronawirusa. Nowe ograniczenia maja obowiązywać od soboty, 7 listopada 2020 r.

– Ta druga fala może być znacznie groźniejsza niż się spodziewaliśmy, a jej efekty długotrwałe. Przed nami arcytrudny czas. Kolejne restrykcje są konieczne, są niezbędne – powiedział premier Mateusz Morawiecki i zaapelował, by wszyscy pozostali w domach.

Jakie są kolejne restrykcje?

Szkoły

Zdalna nauka we wszystkich klasach. Rodzice będą mogli korzystać z zasiłków na opiekę nad dziećmi z klas I-III. Zdalna nauka potrwa we wszystkich szkołach co najmniej do 29 listopada.

Galerie handlowe

Zamknięte prawie wszystkie sklepy. Prawie, bo zakaz handlu nie obejmie sklepów spożywczych i aptek oraz drogerii.

Hotele

Dostępne tylko dla osób przebywających na delegacjach i w podróży służbowej.

Kultura

Zamknięte wszystkie kina, teatry, domy kultury, galerie sztuki, muzea.

Co jeszcze można zamknąć?

Premier nie krył, że jeśli te obostrzenia nie spowodują zahamowania wzrostu zakażeń koronawirusa, trzeba spodziewać się całkowitego lockdownu. Jego wprowadzenie będzie realne, jeśli poziom zachorowań osiągnie poziom 75 przypadków na 100 tys. mieszkańców. – Jeśli obostrzenia nie przyniosą rezultatu taki poziom zachorowań, może zostać osiągnięty w terminie 7-10 dni – stwierdził szef rządu zapowiadając „narodową kwarantannę”. Ale już wprowadzane od soboty obostrzenia są bliskie całkowitego zamrożenia gospodarki.

– Optymistyczny wariant zakłada ustabilizowanie się liczby nowych zakażeń na 25-30 tysięcy dziennie – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. – To jest ten czas, kiedy musimy włączyć hamulec awaryjny, nie możemy sobie pozwolić na scenariusz z obostrzeniami kategorii lżejszej – dodał minister Niedzielski. I on zaapelował: zostańmy w domu!

Oto oficjalny komunikat po konferencji premiera i ministra zdrowia

Najważniejsze zmiany

Nauka zdalna w klasach 1-3 szkół podstawowych – od 9 listopada do 29 listopada;
Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych – do 29 listopada.

Uwaga! Dla dzieci medyków i służb mundurowych będzie zapewniona możliwość opieki w szkołach.

Ważne! Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Zamknięcie placówek kultury: teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, ognisk muzycznych – od 7 listopada do 29 listopada.

Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej – od 7 listopada do 29 listopada.

Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą.

Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian) – od 7 listopada do 29 listopada.

Kościoły: 1 os/15m2 – od 7 listopada do 29 listopada

Fot. Facebook KPRM

Aktualne środki bezpieczeństwa przedłużone do 29 listopada:
od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-16:00 obowiązek przemieszczania się dzieci do 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna
w transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich
zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
zawieszenie działania sanatoriów
zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos
ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób
zakaz organizowania spotkań i imprez
ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego).

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca