W 2024 roku na ul. Wielickiej miało miejsce najwięcej zdarzeń drogowych w skali Krakowa. W celu poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu, pod koniec ubiegłego tygodnia policjanci z krakowskiej drogówki prowadzili działania karząc tych, którzy nie stosowali się do przepisów ruchu drogowego i powodowali zagrożenie dla innych uczestników.
Według danych krakowskiej Policji od początku roku na ul. Wielickiej odnotowano 52 kolizje oraz 9 wypadków drogowych, w wyniku których 10 osób doznało obrażeń ciała.
Z racji podwyższonego ryzyka wypadków policjanci krakowskiej drogówki 25 marca przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczna ulica Wielicka”. Funkcjonariusze grupy SPEED, którzy zostali skierowani do działań na tej ulicy, zwracali uwagę przede wszystkim na prędkość poruszających się pojazdów, jak również inne wykroczenia, które wypływają na bezpieczeństwo.
Policjanci dokonali 146 kontroli pojazdów ujawniając 145 wykroczeń. 139 z tych wykroczeń zostało zakończone mandatem karnym. W 2 przypadkach funkcjonariusze ujawnili wykroczenie związane z przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h na obszarze zabudowanym, za które nałożyli grzywnę w drodze mandatu karnego oraz zatrzymali prawo jazdy.
Jeszcze w tym roku w Krakowie ma się pojawić kilkanaście nowych fotoradarów. Jeden z nich zostanie zamontowany właśnie na ulicy Wielickiej. – Zgodnie z moimi zapowiedziami w Krakowie w jeszcze większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Zależy mi na tym, aby poprzez montaż kilkunastu fotoradarów w różnych częściach miasta w zdecydowany sposób ograniczyć przypadki bicia rekordów prędkości i brawurowej jazdy – mówił na początku tego roku wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.
Ustalenie potencjalnych lokalizacji nowych fotoradarów było zadaniem Zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu, powołanego zarządzeniem prezydenta Krakowa. Przygotowano trzynaście wstępnych miejsc, w których, po dopełnieniu wszystkich formalności, zostaną zainstalowane fotoradary. Odbędzie się to na koszt miasta, a następie urządzenia zostaną przekazane do użytkowania przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Miasto zaznacza, że fotoradary to nie jedyny sposób na zmniejszenie liczby wypadków w Krakowie. Urząd zapewnia, że na bieżąco podejmowane są m.in. takie działania jak: przekształcanie skrzyżowań za pomocą środków organizacji ruchu, dodatkowe oznakowanie i doświetlenie przejść na pieszych, tworzenie wysp azylu, korekty programów sygnalizacji, uspokojenie ruchu na ulicach niższych klas.
W Krakowie stanie 13 nowych fotoradarów. Kolejny etap walki z piratami drogowymi