To ona otrzymała czek na 30 tys. zł. Poznaliśmy laureatkę Nagrody Conrada

Paulina Siegień, autorka reportażu „Miasto bajka” poświęconemu Kaliningradowi, została laureatką Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2021 r. Nagrodę wręczono na zakończenie krakowskiego Festiwalu Conrada.

Zwyciężczyni odebrała statuetkę podczas gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Paulina Siegień otrzymała nagrodę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych, a jej książka będzie promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego”. 

Paulina Siegień jest z wykształcenia etnografką, rosjoznawczynią i filolożką rosyjską, a z zawodu dziennikarką i tłumaczką. Przez lata pisała korespondencje z obwodu kaliningradzkiego dla „Gazety Wyborczej”.

Paulina Siegień fot. KBF

To właśnie Kaliningrad stał się głównym bohaterem „Miasta bajki”, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Czarne. W optyce autorki dawniejsza i bliższa historia łączy się ściśle ze współczesnością, tworząc wyjątkową atmosferę miejsca i mentalność jego mieszkańców.

 – Paulina Siegień opowiada o połączeniu się przedwojennego Königsberga z powojennym Kaliningradem w jedno fantazmatyczne miasto niczym z bajki. Tu pamięć nie chce przeminąć, to, co współczesne, odbija się w tym, co dawne. Duch przeszłości nie znika. Tylko czy jest to dobry duch Kanta z jego ideą wiecznego pokoju, czy ponury i złowieszczy Smętek? – czytamy w opisie od wydawcy.

Wśród publikacji nominowanych do Nagrody Conrada znalazły się także: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej, „Story Jones” Krzysztofa Pietrali, „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej. Zgłoszeń do konkursu dokonywali wydawcy oraz sami autorzy. Grono nominowanych wybrała kapituła w składzie: Julia Fiedorczuk, Monika Ochędowska, Olga Stanisławska, Błażej Warkocki, Urszula Chwalba, Grzegorz Jankowicz, Joanna Szulborska i Michał Paweł Markowski (przewodniczący).

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie