„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

To są szczególne święta… Policja radzi, jak spędzić je zgodnie z prawem

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Dystans społeczny, maseczki, ograniczenia zgromadzeń i wiele innych. Małopolscy policjanci radzą, jak święta spędzić bezpiecznie i zgodnie z prawem.

– Nadchodzi czas rodzinnych spotkań i wspólnych chwil w gronie najbliższych. Tegoroczne święta z uwagi na pandemię koronawirusa będą odbiegały od tych tradycyjnych. Stosując się do ograniczeń, wydanych nakazów i zakazów pomożemy zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa – informują policjanci i podają następujące rady:

  • Planując spędzenie świąt w gronie najbliższych pamiętaj o wprowadzonym limicie osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach rodzinnych. Według przepisów przy wigilijnym stole, podczas świąt Bożego Narodzenia, będzie mogło usiąść pięć osób plus organizatorzy.
  • Zachowaj szczególną ostrożność w kontaktach ze starszymi członkami rodziny lub tymi szczególnie narażonymi na ciężki przebieg COVID-19, czyli np. chorymi przewlekle. 
  • Limity związane z utrzymaniem dystansu społecznego, obowiązują również na mszach kościelnych, gdzie dozwolone jest uczestnictwo jednego wiernego na 15 metrów kwadratowych.          
  • Od 28 grudnia zostaną zamknięte stoki narciarskie i hotele (będą dostępne wyłącznie dla służb mundurowych, medycznych i sportowców). Wciąż pozostaną zamknięte kluby, puby i restauracje – jedzenie nadal będzie można kupić wyłącznie na wynos. Poza tym obowiązuje ograniczenie zgromadzeń publicznych powyżej pięciu osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 metra odległości od innych osób.
  • W całym kraju wprowadzono zakaz przemieszczania się od dnia 31 grudnia 2020 od godziny 19 do dnia 1 stycznia 2021 roku do godziny 6. Są wyjątki – będzie można się przemieszczać  w celu: wykonywania czynności służbowych, zawodowych, wykonywania działalności gospodarczej, zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
  • Jeżeli zdecydujesz się wyjechać na kilka dni dokładnie pozamykaj okna i drzwi, zamknij zawór wodny i gazowy, aby uniknąć ewentualnej awarii.  Ponadto nie chwal się wszystkim na około, że planujesz wyjazd (w szczególności na portalach społecznościowych). W miarę możliwości poproś sąsiadów, aby zwrócili uwagę na Twoje mieszkanie.
  • Przed wyjazdem w dłuższą trasę zrób wszystko, aby bezpiecznie dojechać do celu i powrócić. Pamiętaj o wcześniejszym sprawdzeniu oraz przygotowaniu auta do zimowych warunków. Najwięcej jednak zależy od kierującego, który powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych. Pod żadnym pozorem nie wsiadaj do samochodu po spożyciu alkoholu – to najkrótsza droga do tragedii.
  • W momencie korzystania z transportu publicznego nie zapominaj o obowiązującej zasadzie zakrywania ust i nos. Tam również obowiązują limity miejsc.
  • Okres Świąteczno-Noworoczny to także czas wolny od szkoły, dlatego pamiętaj o wprowadzonym od dnia 28 grudnia 2020 roku zakazie przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie). Jeżeli Twoje dziecko spędza czas wolny w Internecie, przypomnij mu zasady bezpiecznego korzystania z tego medium.

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca