Toaleta przy ul. Wielickiej do remontu

fot. quinn.anya via Foter.com

Wreszcie będzie można wejść tam bez obaw. Do końca roku remont generalny przejdzie szalet miejski w przejściu podziemnym przy ul. Wielickiej.

Wymienione zostaną m.in. sanitariaty, płytki na ścianach i posadzce, lustra, rurociąg i cała instalacja. ZIKiT ogłosił właśnie przetarg na to zadanie. Planuje też kolejne remonty toalet w 2017 roku.

Warto dodać, że trzy nowe toalety zostały ustawione przy ul. Chodowieckiego/Cichy Kącik, Młynówka Królewska oraz ul. Dietla/Starowiślna i będą udostępnione krakowianom jeszcze do końca tego roku. Czekają m.in. na podłączenie prądu. Są to nowoczesne obiekty, działające na wrzut monety. Tego typu szalety działają już w Krakowie przy ul. Daszyńskiego/Metalowców, Rondzie Kocmyrzowskim, ul. Żywieckiej (Park Solvay), ul. Strzelców, os. Widok (pętla tramwajowa), Borek Fałecki (pętla autobusowa). Oprócz tego mamy 26 toalet murowanych z osobą pilnującą porządku.

– Osoby, które pracują w szaletach, są zatrudniane przez firmy wyłonione w przetargu, które także są zobowiązane do pilnowania porządku w toaletach, uzupełniają środki czystości i prowadzą serwis – mówi Teresa Kowalińska z ZIKiT. Jak dodaje, największym problemem są osoby bezdomne, które nocują w tych obiektach i mimo wielokrotnego wypraszania, wracają w to samo miejsce.

Jeżeli chodzi o plany związane z rozbudową i modernizacją sieci toalet na rok 2017, to już wiadomo, że ZIKiT zgłosił do budżetu miejskiego swoje propozycje, ale czy zostaną one uwzględnione, dowiemy się z początkiem przyszłego roku. Wśród nich jest wniosek o remont czterech toalet: w Parku Krakowskim, na ul. Prądnickiej, na Alei Róż oraz al. Solidarności. Koszt tych prac wyceniony jest wstępnie na 1 mln 200 tys. zł. Inspektorzy wskazali też 12 nowych lokalizacji, w których ustawienie szaletu byłoby wskazane, m.in. Park Krowoderski, Park Mistrzejowicki czy Młynówka Królewska (druga toaleta) i w przybliżeniu ich cenę oszacowali w sumie na 3 mln 300 tys. zł.

Warto także wiedzieć, że coraz więcej toalet w Krakowie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Toalety z platformą są już dostępne w Krakowie na ul. Rakowickiej, Siennej, Smoczej, Powiśle, na Pl. Szczepańskim, ul. Kościuszki, w Rynku Głównym, ul. Straszewskiego, Rynek Podgórski, na Błoniach, ul. Prądnickiej oraz w Parku Jordana (dzięki dostosowaniu wjazdu). W sumie będzie ich już 12.

(mm, ZIKiT)

Zobacz także