Tomasz Daros podczas debaty KRKnews: Nie jadam psów, a kobiety traktuję podmiotowo, a nie przedmiotowo

– Nie jadam psów, a kobiety traktuję podmiotowo, a nie przedmiotowo – stwierdził Tomasz Daros podczas wczorajszej debaty wyborczej organizowanej przez KRknews. W Klubie pod Jaszczurami kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu RP skonfrontował się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, Michałem Drewnickim.

– Jeżeli zostanę posłem, to, po pierwsze, doprowadzę do tego, że Polska będzie realizować wyroki TSUE i Sądu Najwyższego, żeby uwolnić środki z KPO, bo to podstawa rozwoju każdego samorządu. Po drugie, musimy wrócić do pełnego finansowania in vitro z budżetu państwa. Po trzecie, doprowadzę do odwołania Barbary Nowak ze stanowiska małopolskiego kuratora oświaty. To jest osoba, która zapisała się czarnymi zgłoskami na mapie polskiej edukacji i Kraków się za nią wstydzi – podkreślał kandydat PO, który obecnie jest także miejskim radnym.

Debatę otworzyło pytanie związane z tym, w jaki sposób Polska powinna strzec swojego bezpieczeństwa. – Nie może być tak, że komendantem policji jest osoba, która nie rozróżnia głośnika od wyrzutni rakiet. Jeżeli więc osoby na wysokich stanowiskach będą kompetentne, będziemy mieć silną armię, a nasze grancie będą chronione przez NATO, to nie musimy się niczego bać – mówił Tomasz Daros.

Następnie uczestnicy odpowiadali na pytania związane z wpływem Unii Europejskiej na polskie sprawy, finansowaniem in vitro z budżetu państwa, reformą zdrowia oraz reformą sądownictwa. – Aby przyśpieszyć wszystkie postępowania należy wprowadzić wyjątkową procedurę dla postępowań frankowych oraz zwiększyć liczbę sędziów. Przede wszystkim jednak politycy nie mogą się wtrącać w pracę sędziów – stwierdził Tomasz Daros, który jest jedynym radcą prawnym na krakowskiej liście PO.

W serii krótkich pytań i odpowiedzi, Tomasz Daros mówił m.in.:

o religii w szkole: – Jestem za tym, aby była tylko na pierwszej lub ostatniej lekcji, pod nadzorem pedagogicznym i nie powinna być finansowana ze środków publicznych.

o związkach partnerskich: – Powinniśmy wyjść ze Średniowiecza. W XXI wieku takie związki powinny być legalne.

o powszechnym dostępie Polaków do broni: – Jestem przeciwko, bo idąc do pubu nie powinniśmy się zastanawiać, czy osoba pod wpływem alkoholu ma w tym momencie broń.

o pomocy dla frankowiczów: – Państwo powinno im pomóc. Przygotowaliśmy nawet z kolegą, radcą prawnym, projekt uchwały, który usprawnia postępowanie i daje frankowiczom łatwą drogę do zabezpieczenia swojego roszczenia.

o koalicji z Konfederacją: – Nie stworzymy takiej koalicji. Nie jadam psów, a kobiety traktuję podmiotowo, a nie przedmiotowo.

W kolejnej części debaty uczestnicy sami zadawali sobie pytania. Tomasza Daros pytał Michała  Drewnickiego m.in. o to, czy popiera sprzedaż Orlenu spółkom arabskim, w którym kraju afrykańskim są najtańsze wizy do Polski oraz – odnoszą się do wcześniejszej wypowiedzi kandydata PiS – czy podtrzymuje, że kwestia niepłodności to kwestia… złej diety.

Pytanie podsumowujące debatę brzmiało: jeśli zostanę posłem, Kraków zyska, bo…? – Na pewno zależy mi na tym, aby doszło do decentralizacji władzy, bo to samorządy są podstawowym ośrodkiem podejmowania decyzji. Na pewno będę zabiegał o dodatkowe środki dla Krakowa, a jedną z najważniejszych inwestycji, o którą Kraków się upomina od wielu lat, jest budowa premetra. Będę zabiegał także o uchwały związane m.in. ze wspomnianą już pomocą dla frankowiczów oraz blokujące wycinkę drzew przy okazji dużych inwestycji. Kolejna sprawa to ustawa metropolitarna, o którą PO wnioskuje od wielu lat – wyliczał kandydat PO.

Całą debatę, zorganizowaną przez portal KRKnews.pl, można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.facebook.com/KRKnewspl/videos/1270822196930294/

 

 

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie