Były wicemarszałek małopolski: podział na mieszkańców i aktywistów to groteska

Zarząd Województwa Małopolskiego sromotnie przegrał konsultacje dotyczące zmian w uchwale antysmogowej – przekonuje były wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz. I apeluje, by nie przedłużać terminu na likwidację kopciuchów, bo to grozi utratą unijnych pieniędzy przyznanych Małopolsce.

Na konferencji prasowej były wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz zdradził kulisy tego, co teraz dzieje się wokół projektu zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Przypomnijmy, że projekt przewiduje przedłużenie terminu likwidacji kopciuchów o rok. Obecne przepisy mówią o likwidacji bezklasowych pieców węglowych do końca tego roku, Zarząd Województwa chce ten termin przesunąć na koniec 2023 roku. – Dochodzą do nas sygnały, że te zmiany nie wszystkich satysfakcjonują, może  być ich więcej – stwierdził Tomasz Urynowicz. Dlatego wystosował do wszystkich radnych apel o to, by nie zmieniać uchwały anstysmogowej dla Małopolski. Jego zdaniem wydłużenie terminu likwidacji kopciuchów nie rozwiąże problemów z dostępem do węgla i jego wysokimi cenami. Były wicemarszałek, odpowiedzialny kiedyś za politykę antsymogową w regionie, zwrócił też uwagę, że Komisja Europejska ostrzega w uwagach do Regionalnego Programu Operacyjnego, że w razie zmian w uchwale antysmogowej środki unijne dla naszego regionu mogą zostać wstrzymane.

Tomasz Urynowicz poinformował także, że Zarząd Województwa głosy oddane w konsultacjach społecznych podzielił na te oddane przez mieszkańców i te od aktywistów. – Mieszkańcy to ci, którzy popierają zmiany w uchwale antysmogowej, aktywiści to ci, którzy są im przeciw – mówił były wicemarszałek. – To groteska – dodał. W sumie oddano ok. 3 tys. głosów i większość opowiedziała się przeciwko wydłużeniu terminu na likwidację kopciuchów. W przypadku samorządów stanowiska przedstawiło ok. 60 (jedna trzecia wszystkich) i tu większość opinii to poparcie dla zmian w uchwale antysmogowej. Zarząd Województwa nie opublikował wyników tych konsultacji.

(GS)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie