Tour de Pologne w sierpniu w Krakowie. Co z innymi wyścigami kolarskimi w Małopolsce?

77. Tour de Pologne, 37. Karpacki Wyścig Kurierów i 58. Małopolski Wyścig Górski znalazły się w nowym tegorocznym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (CUI). Tour de Pologne przesunięto z lipca na sierpień. Ale wciąż nie ma pewności, czy do tego czasu zniknie zakaz organizowania imprez masowych.

Jeśli rzeczywiście Tour de Pologne rozpocznie się 5 sierpnia, będzie pierwszym wieloetapowym wyścigiem na świecie w 2020 roku.

Mniej etapów

Tour do Pologne, największy polski wyścig kolarski powinien rozpocząć się 5 sierpnia. Zamiast siedmiu, będzie liczył pięć etapów i zakończy się 9 sierpnia. Dwa etapy zostaną rozegrane w Małopolsce. Ostatni poprowadzi z Zakopanego do Krakowa. Wszystko wskazuje, że przedostatniego dnia peleton pojawi się w Wadowicach. W pierwotnym terminie (w lipcu) kolarze mieli przejechać przez powiat wadowicki, m.in. przez Lanckoronę (lotna premia), Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice.

W tym roku 77. Tour de Pologne będzie przebiegał pod hasłem „100-lecia urodzin Jana Pawła II”.

malopolska.pl

– Jesteśmy w pełni przygotowani do przeprowadzenia wyścigu, ale oczywiście sytuacja jest stale monitorowana, a priorytetem pozostaje ochrona zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa i przestrzeganie wszystkich ograniczeń wprowadzonych przez polskie władze. Cieszymy się, że Międzynarodowa Unia Kolarska dała nam taką możliwość i pracujemy nad dostosowaniem trasy do nowych wymogów – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

Ściganie wokół zamku

37. Karpacki Wyścig Kurierów pierwotnie zaplanowano w formie sześciu etapów, między 28 kwietnia (Budapeszt), a 3 maja (Krasiczyn). W międzyczasie miał pojawić się m.in. w Veszprem, Papie, Starym Smokowcu, Hrebienoku, Krynicy-Zdroju, Tarnowie, Ciężkowicach i Połańcu.

W nowym terminie (31 sierpnia) wyścig zostanie rozegrany jako jednodniowy klasyk z trasą wokół zamku w Krasiczynie, położonego około 10 km na zachód od Przemyśla. Pilotażowo zostanie rozegrany też wyścig kobiet.

– Ryzyko wydatków finansowych jest zbyt wielkie, bo nie mam najmniejszego wpływu na rozporządzenia sanitarne na Węgrzech i Słowacji. Większość ekip z przyjemnością weźmie udział w jednoetapówce – wyjaśnia Tomasz Wójcik, dyrektor 37. Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Górale może pojadą we wrześniu

58. Małopolski Wyścig Górski zamiast w czerwcu, będzie we wrześniu. Zwykle na starcie staje 15 ekip zagranicznych i 7 krajowych.

17 września kolarze będą rywalizować w kryterium wokół Rynku Głównego w Krakowie. Kolejne etapy poprowadzą z Wieliczki do Myślenic, z Niepołomic do Nowego Targu, a 20 września na zakończenie – z Chochołowskich Term do Starego Sącza i na Prehybę.

– Nie wiem czy imprezy masowe będą dopuszczone z uwagi na pandemię, po drugie nie wiem czy samorząd województwa i samorządy gmin będzie stać na wydatki sportowe w tych trudnych czasach, a bez nich organizacja wydarzenia jest niemożliwa – podkreśla Marek Kosicki, dyrektor 58. Małopolskiego Wyścigu Górskiego.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie